תימן: "הנשיא נמלט, ארמון הנשיאות נבזז"

אירן הולכת ומחזקת את אחיזתה בתימן: המורדים החות'ים, שכבר השתלטו על מרבית המדינה, הצליחו להגיע אתמול עד לעדן – המעוז האחרון של הנשיא מנסור האדי. על פי דיווחים שונים נאלץ האדי להימלט מהמדינה והמוני אזרחים בזזו את מתחם הנשיאות

"נשיא תימן נמלט, הארמון נבזז" (רויטרס)

כאוס בתימן: שעות לאחר הדיווחים כי הנשיא מנסור האדי נמלט מארמון הנשיאות בעיר עדן, סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי אתמול (רביעי) בשעות הערב נכנסו המוני אזרחים למתחם הארמון והחלו לבזוז אותו. הנשיא האדי השתקע בעדן לאחר שבחודש שעבר נמלץ להימלט מהבירה צנעא בעקבות התקדמות של המורדים החות'ים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים שונים בתימן, הנשיא האדי נמלט מעיר הנמל עדן עם מספר מאנשיו באמצעות כלי שיט ועשה את דרכו לג'יבוטי השכנה. עם זאת, גורמים רשמיים בממשל התימני הכחישו כי הנשיא עזב את המדינה וטענו כי נאלץ לעזוב לארמון הממוקם בצידה השני של עדן.

כאוס ברחובות תימן (רויטרס)

בעקבות ההתפתחויות האחרונות העבירה ממשלת האדי בקשה למועצת הביטחון של האו"ם להתערב בדחיפות בנעשה במדינה, וזאת לאחר שמוקדם יותר אתמול הצליחו מיליציות של החות'ים, הנתמכות בידי אירן, להשתלט על בסיס צבאי גדול סמוך לעדן ולהגיע עד לאזור המפרץ. המשמעות המעשית של המהלך היא שאירן שולטת כעת כמעט בכל תימן, והגיעה עד לכניסה לים סוף.

שלשום דווח על תזוזה של כוחות סעודיים לעבר הגבול מחשש להשתלטות המורדים השיעים על עדן, אך עד כה טרם התקבלו דיווחים על עימותים בין הצדדים. הסעודים הצהירו בעבר על כוונתם לבלום את ההתקדמות של החות'ים גם אם הדבר יהיה כרוך במתקפה אווירית על מעוזי המורדים בתוך תימן, אך טענו כי תגבור כוחותיהם בגבול נועד לשם הגנה בלבד.

חשש מנפילת תימן (רויטרס)

המורדים החות'ים פועלים בסיוע כוחות סונים הנאמנים לנשיא לשעבר עבדאללה סאלח, שנאלץ לוותר על שלטונו ב-2011 בעקבות מחאות ענק במדינה. במקביל מתכוון הנשיא הנוכחי האדי, שמיקומו כעת לא ברור, להגיע לפסגת הליגה הערבית שתיערך בשארם א שייח' ולדרוש מהמדינות הערביות להתערב במצב במדינה.

עשרות הרוגים במתקפת טרור (רויטרס)

בסוף השבוע האחרון נהרגו כ-130 מתפללים ומאות נפצעו לאחר שמחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם במספר מסגדים בלב הבירה צנעא בזמן תפילות יום השישי. ארגון דאע"ש נטל אחריות למתקפת הטרור במסגדים המשמשים בעיקר מתפללים מקרב הזרם החות'י.