חמאס: "אירן הפסיקה את התמיכה בעזה"‎

על רקע ההתקרבות בין חמאס לסעודיה, טען היום בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק כי אירן הפסיקה כמעט לגמרי את התמיכה הכלכלית - גם בצבא וגם בתושבי הרצועה. "חמאס תמיד מחפש לבסס ולהעמיק את הקשר עם אירן, למען המטרה הפלסטינית", הוסיף הבכיר

ארכיון (רויטרס)

משבר בין אירן לחמאס? לאחר החתימה על ההסכם הגרעין, הזהירו בישראל כי אירן תוכל להעביר סכומי כסף גדולים בהרבה לארגוני הטרור ובהם חמאס. היום (שני) חשף אחד הבכירים בארגון הטרור, מוסא אבו מרזוק, כי המצב שונה: בריאיון לרשת אל ג'זירה אמר הבכיר כי אירן הפסיקה את המימון לארגונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גם הסיוע הצבאי וגם הסיוע לתושבי הרצועה נעצר כמעט כולו", אמר, "קשה לנו להתמודד עם המצב הזה". אבו מרזוק הוסיף כי תמיכתה של אירן תמיד הייתה חיונית להעלאת ההתנגדות הפלסטינית לסדר היום.

עם זאת, אבו מרזוק הביע אופטימיות לגבי חידוש הקשר בין הרפובליקה האסלאמית: הוא הדגיש כי למרות עצירת התמיכה "חמאס תמיד מחפש לבסס ולהעמיק את הקשר עם אירן, למען המטרה הפלסטינית".

באירן הדגישו דווקא את המילים החמות

לדבריו, חילוקי דעות בנושאים איזוריים אינם צריכים להביא לקרע ביחסים בין שני הצדדים. הבכיר הדגיש כי יש צורך להתגבר על המחלוקות שהתעוררו בעקבות "האביב הערבי" על מנת לשחרר את השטחים הכבושים. "חמאס מייצגת את רצון העם, ואני מקווה שאירן תמשיך לפעול באופן בונה למען השלום והיציבות באזור", הוסיף.

בכלי תקשורת באירן צוטטו רק האמירות החיוביות של אבו מרזוק, בהן הוא הילל את התמיכה האירנית ארוכת השנים. לדבריו, הסיוע היה "נדיב, יקר לליבנו ובעל השפעה דרמטית - ואירן יכולה להמשיך לגלם תפקיד חיובי למען האזור כולו".

דבריו של אבו מרזוק מגיעים על רקע התקרבות הארגון אל סעודיה שנחשבת ליריבתה המרה באזור, ופגישתו של יו"ר הלשכה המדינית חאלד משעל עם המלך הסעודי לאחר שנים רבות.