האם "עורף הראשים" של דאע"ש נמלט מסוריה?

על פי דיווחים בכלי תקשורת שונים בבריטניה "ג'ון הג'יהאדיסט", שלא הופיע בסרטוני התעמולה של הארגון במשך החצי שנה האחרונה, נמלט מסוריה מפחד מפני ראשי המדינה האסלאמית. גם משפחתו נמלטה מביתה בלונדון מחשש לפעולות נקם

עורף הראשים נמלט?

האם העורף הפך לנמלט? על פי דיווחים בכלי תקשורת בריטיים, מוחמד אמוואזי, הידוע בכינוי "ג'ון הג'יהאדיסט", נס על נפשו מסוריה, מפחד שראשי ארגון הטרור המדינה האסלאמית יהרגו אותו. אמוואזי לא הופיע בסרטוני התעמולה הרצחניים של הארגון במשך חצי שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אמוואזי, בעל תואר במדעי המחשב, בריטי ממוצא כוויתי, הפך ככל הנראה חסר חשיבות בעיני ראשי הארגון, ולכן אינו יכול להביא להם תועלת נוספת. בעבר נטען כי הוא הועבר על ידי הארגון ללוב, אך לא התקבל לכך אישור רשמי. בחודשים האחרונים אנשי דאע"ש אחרים תפסו את מקומו כמוציאים להורג של הארגון - בירייה, בהטבעה, בהצתה, בפיצוץ מטעני נפץ וגם בעריפות הראשים.

"זהו אינו המקרה הראשון של פעילי הארגון שבורחים", אומר ניק קאדרבאי מהמכון הלאומי לחקר הרדיקליזם בבריטניה. עם זאת, הוא אומר, "אין זה הגיוני שהם פשוט יזרקו אותו". קאדרבאי אף אמר כי הטענות שאמוואזי חושש לחייו אינן מתאימות לפרופיל שלו.

בני המשפחה חששו מפעולות נקם

בחודש יוני דווח כי משפחתו של עורף הראשים החליטה להעמיד את הבית בו התגורר להשכרה - על פי הדיווח, הבית שנמצא בשכונת מיידה וייל בלונדון - זכה להתעניינות תקשורתית וציבורית רבה בעקבות הדיווח על זהות הדייר שהתגורר בנכס.

דאע"ש בסוריה, ארכיון (טוויטר)

"ג'ון" בן ה-26 התגורר בבית הזה במערב לונדון עם הוריו וחמשת אחיו לפני שנסע לסוריה ב-2012 - שם הפך לבכיר בארגון הטרור ולרוצח המתועד בסרטוני ההוצאה להורג. משפחתו של ג'ון ברחה מהבית בעקבות פרסום זהותו, מכיוון שחששו מפעולות נקם ומביקורת מצד השכנים. בעל הבית החליט בעקבות זאת לחפש דיירים חדשים לבית.

משפחתו של אמוואזי, שהגיעה במקור מכווית, השתקעה במערב לונדון ועברה לבית המדובר לפני כ-20 שנה. לדברי המשפחה, מוחמד סיפר להם כי הוא נוסע "לעבודה הומניטרית" בסוריה - אך הם נדהמו לשמוע את קולו מבעד למסכה בסרטוני ההוצאה להורג. לאחר גילוי זהותו המשפחה הודיעה כי היא "מתביישת" בצעיר.