עירק: יותר מ-100 נהרגו בפיגוע תופת שביצע דאע"ש

פיצוץ שאירע בלב שוק הומה בעירק גרם למותם של יותר ממאה בני אדם, לאחר שמעוצמת הפיצוץ קרסו מספר מבנים וקברו תחתם רבים. זמן קצר לאחר הפיגוע נטל ארגון דאע"ש אחריות; במקביל דיווחו מורדים כורדים כי לוחמי דאע"ש תקפו אותם בגז רעיל

פיגוע קטלני בעירק (רויטרס)

יותר ממאה בני אדם נהרגו בפיגוע בשוק הומה בעיר חאן באני-סעד שבעירק כשמכונית תופת שנשאה כשלושה טון חומר נפץ התפוצצה בשעה שרבים חגגו במקום את תום חודש צום הרמדאן. זמן קצר לאחר הפיצוץ נטל ארגון דאע"ש אחריות לפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הפיצוץ נהרסו כליל מספר מבנים באזור השוק ומחצו תחתם רבים, בפיגוע שכבר הוגדר כאחד ההרסניים בעירק מאז השתלט ארגון דאע"ש על חלקים רבים במדינה. בהודעה שפרסם דאע"ש נכתב כי מוסלמים שיעים, שכונו על ידי הארגון "סרבנים", היו היעד לפיגוע שאירע בעיר העירקית הממוקמת כ-30 ק"מ צפונית לבירה בגדד.

בתגובה לפיגוע יצא המון זועם לרחובות העיר והחל לנפץ שמשות כלי רכב חונים. המשטרה המקומית דיווחה כי מספר אזרחים החלו לאסוף חלקי גופות בארגזי ירקות, והוסיפה כי ייתכן וגופות נוספות מצויות תחת הריסות המבנים.

שלושה ימי אבל הוכרזו במחוז דיאלה בו אירע הפיגוע והרשויות הורו על סגירת כל הפארקים ואתרי הבילוי מחשש לפיגועים נוספים. לפני מספר ימים העריך האו"ם כי קרוב ל-15 אלף בני אדם נהרגו בעירק ב-16 החודשים האחרונים.

דיווח: דאע"ש השתמש בגז רעיל בסוריה ועירק

אנשי המיליציה הכורדית YPG הפועלת בסוריה ועירק דיווחו כי לוחמי דאע"ש עשו שימוש בגז רעיל בחודש שעבר בשתי תקריות שונות. על פי הדיווח, עמדה של המורדים הכורדים הותקפה בגז ב-21 ביוני. כשבוע לאחר מכן, ב-28 ביוני, הותקף בגז רעיל אזור בעיר הסורית אל-חסכה, המצוי בשליטת הכורדים.

סוג החומר הכימי בו נעשה שימוש לא זוהה בוודאות, אולם לוחמי המיליציה הכורדית שנפגעו כתוצאה ממנו טופלו בבתי חולים, ולא נרשמו אבידות בנפש. ארגון המעקב אחר זכויות אדם בסוריה הפועל מבריטניה, אישר את הדיווחים. בתגובה לדיווחים הודיע הבית הלבן כי יבחן עדויות בניסיון להוכיח שארגון דאע"ש אכן עשה שימוש בגז רעיל בסוריה ועירק.