כך משמיד דאע"ש את המקדשים בתדמור

ארגון הטרור ממשיך "לטהר" את העיר ההיסטורית בסוריה מ"אתרי עלייה לרגל של כופרים": הארגון תיעד השמדת מקדשים בעיר, שנפלה בידי ארגון הטרור בחודש שעבר. התיעוד החדש לא מציג פגיעה בעתיקות ההיסטוריות המוגדרים חלק מאתר המורשת

תעמולת דאע"ש נמשכת: ארגון הטרור פרסם אתמול (שלישי) תמונות חדשות המתעדות השמדת מקדשים בעיר הסורית העתיקה תדמור (פלמירה). בדאע"ש טענו כי מדובר במאבק ב"חילול הקודש" בעיר ההיסטורית, שנפלה בידי הארגון לפני כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות נראים הפעילים עולים עם חביות נפץ לכיוון המקדשים, מניחים את המטען ונסוגים לפני הפיצוץ העז. "כך ייעשה לאתרי עלייה לרגל של כופרים", נכתב באתרים המקושרים לארגון.

הטרוריסטים בדרכם למקדשים (רויטרס)

מאז נכבשה העיר - שהוגדרה בעבר כאתר מורשת של אונסק"ו בן אלפיים שנה - לפני כחודש, הובע חשש מפני הרס העתיקות במקום. ככל הידוע, התיעוד החדש לא מציג פגיעה בעתיקות ההיסטוריות שהן חלק מאתר המורשת, אלא פגיעה במקדשים מתקופה מאוחרת יותר.

העיר תדמור בנויה על שרידים בני אלפיים שנה וניתן למצוא בה בתי מקדש ותיאטרון עתיק. ראש מחלקת העתיקות בסוריה קרא לעולם לפעול על מנת למנוע מראות דומים לאלה שנראו בעירק - שם השמידו פעילי דאע"ש את רוב הפסלים והמקדשים העתיקים. "זו לא רק המלחמה שלנו, זה הקרב של העולם כולו", אמר. רוב האוכלוסייה האזרחית המתגוררת באזור פונתה בסוף חודש מאי, וכך גם חלק מהפריטים ההיסטוריים שבה.

כיבוש העיר היווה הישג אסטרטגי משמעותי עבור דאע"ש מול המשטר הסורי, מאחר שבתדמור ניתן למצוא גם מתקני צבא מתקדמים וכביש מהיר המוביל לבירה דמשק. גורמי מודיעין במערב הביעו לאחרונה חשש לא רק מפני הפגיעה הסמלית, אלא גם מפני התחמשות הארגון בנשק הרב שמוחזק במקום. "אחד ממחסני הנשק הגדולים ביותר בסוריה נמצאים שם, גם מסלול תעופה וכלא מרכזי", הסבירו.

בסוף חודש מאי השמידו אנשי דאע"ש את מתחם הכלא הידוע לשמצה בעיר, כחלק ממהלך הרתעתי. מדובר באחד מבתי הכלא האכזריים בסוריה שבו עונו אסירים רבים, בין היתר בהוראתו הישירה של הנשיא בשאר אסד. הכלא היה ריק מאדם בזמן שהושמד.