כמה עולה לאובמה הקרב נגד דאע"ש?

בארצות הברית אישרו תקציב ביטחון ממנו צפויים לעבור מיליארדים למערכה נגד ארגון הטרור בסוריה ובעירק. הפנטגון חשף לבקשת המחוקקים את עלות המבצע האווירי שנמשך כבר עשרה חודשים

תג מחיר כבד למערכה מול דאע"ש (רויטרס)

מחיר המלחמה: הפנטגון פרסם בשעות הלילה (שישי) נתונים על עלות המתקפה הצבאית נגד ארגון דאע"ש בסוריה ובעירק, לפיהם ארה"ב מוציאה בכל יום כתשעה מיליון דולרים במאמץ לנצח את ארגון הטרור מהאוויר. מתחילת המערכה, בחודש אוגוסט שעבר, תג המחיר עומד על כ-2.7 מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקואליציה בראשות ארה"ב החלה בתקיפות אוויריות על מנת לבלום את התפשטות ארגון הטרור, ומלבד דיווחים במערב על פעולת קומנדו נועזת לחיסול שר הנפט ארה"ב לא הפעילה חיילי קרקע. ואכן, מנתוני הפנטגון עולה כי שני שלישים מתקציב המערכה הוקדש לחיל האוויר.

הפנטגון פרסם את הנתונים לאחר קרב עז בוושינגטון על מחירה של המערכה, שעד כה הניבה הישגים מועטים לדעת רבים: בקונגרס ניסו מספר נבחרים לקדם הצעת חוק שתעצור את המימון, אך לבסוף ההצעה נבלמה. מנגד, בית הנבחרים אישר תקציב ביטחוני בסך 579 מיליארד דולרים - שחלקו כמובן יופנה למערכה במזרח התיכון.

כ-3,500 אנשי צוות אמריקנים נמצאים בעירק, לאחר שהנשיא אובמה הורה על תגבור נוסף. עם זאת, הדגיש הממשל, מטרת רוב הכוחות האמריקניים היא "לאמן את הכוחות המקומיים". בימים האחרונים נמתחה בארה"ב ביקורת חריפה על אובמה, שהודה כי "עדיין אין אסטרטגיה מקיפה" נגד דאע"ש בעירק.

שלח אנשי צוות נוספים לעירק. אובמה (רויטרס)

דאע"ש בדרך לנשק להשמדה המונית?

שלשום דיווח אתר העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" כי אנשי דאע"ש הצליחו להשיג כמות מספקת של חומר רדיואקטיבי ממתקנים שכבש הארגון כדי לייצר פצצה "מלוכלכת" בעלת יכולות השמדה המונית. האתר ציטט מקורות בארגון הביון האוסטרלי, שדיווחו על ההתפתחות.

על פי הדיווח, דאע"ש הביע את שאיפתו לפתח נשק להשמדה המונית בגיליון האחרון של ביטאון הארגון "דאביק". משרד ההגנה ההודי הזהיר בעבר מהאפשרות כי אנשי ארגון דאע"ש ישיגו יכולות גרעיניות מפקיסטן, המצויה בסכסוך ארוך שנים עם הודו.

ג'וליה בישופ, שרת החוץ האוסטרלית הודיעה כי גם בברית נאט"ו הביעו דאגה חמורה מהעובדה שארגון הטרור שם את ידו על חומרים מסוכנים, שנלקחו ממרכזי מחקר ובתי חולים והיו נגישים בעבר לגופי ממשל בלבד.

ה"אינדיפנדנט" דיווח כי החשש שקיצוני דאע"ש ישיגו נשק רדיואקטיבי או ביולוגי כה חמור, עד שארגון הנקרא "הקבוצה האוסטרלית" שעוסק במניעת הפצה ושימוש בנשק כימי, כינס פגישת חירום בנושא בשבוע שעבר. "זה מאוד מטריד אותנו" אמרה שרת החוץ האוסטרלית. "מתברר כי כאשר חמושי דאע"ש פשטו על מתקנים בסוריה ובעיראק הם לא רק בזזו כספים מבנקים" אמרה.