בוטל זיכוי מובארק מהרג מפגינים

נשיא מצרים לשעבר יעמוד שוב למשפט חוזר באשמת הרג 239 מפגינים במהלך ההתקוממות נגדו ב-2011. זאת בעקבות ערעור שהגישה התביעה על זיכויו בנונמבר האחרון. מתנגדי הנשיא פצחו בצהלות שמחה באולם בעקבות פסק הדין

נשיא מצרים לשעבר שוב יעמוד למשפט חוזר

כחצי שנה אחרי שזוכה מהרג מפגינים במהלך ההתקוממות נגד משטרו ב-2011, שהביאה לסיום שלטונו, קיבל בית המשפט הגבוה לצדק בקהיר את הערעור שהגישה התביעה וקבע משפט חוזר לחוסני מובארק בן ה-87.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מובארק נידון ב-2012 למאסר עולם באשמת קשירת קשר לרצח 239 מפגינים, זריעת כאוס ויצירת ואקום ביטחוני במהלך תקופת המרד נגדו, שנמשכה 18 יום. אבל, בית משפט לערעורים הורה על משפט חוזר שנערך בנובמבר האחרון ובסיומו זוכה מובראק מההאשמות נגדו.

התביעה הציבורית במצרים הגישה ערעור על הזיכוי והיום הוא התקבל. השופט אנואר גברי אמר שמובארק שהמשפט החוזר ייפתח ב-5 בנובמבר בבית המשפט העליון. פסק הדין מהווה ניצחון למתנגדיו של מובארק, שטענו לאחרונה כי מערכת המשפט המצרית תחת שלטון הנשיא א-סיסי רחמנית מדי כלפי הנשיא שהודח. 

יאסר סייד אחמד, עורך הדין של משפחות הקורבנות אמר בעקבות הפסיקה: "הייתי בטוח שבפסק הדין הזה היו הפרות רבות על ידי בית המשפט הפלילי".

בנובמבר האחרון זיכה בית המשפט את מובארק, לאחר שהביע אמון מלא בחפותו. השופטים קבעו שהוא אינו אשם בהרג המפגינים, ואף ניקו אותו מאשמה בפרשת שחיתות. ההחלטה התקבלה בקריאות צהלה בבית המשפט, ובניו של מובארק חגגו את זיכויים בתא הנאשמים.

מובארק, שהועבר במסוק מבית החולים בו הוא מאושפז לבית המשפט, שב וטען כי בניגוד להחלטה הקודמת בעניינו, הוא אינו אשם בהרג מאות המפגינים בהפיכה ב-2011. בית המשפט זיכה את מובארק גם מהאשמות נגדו בפרשת סחר הגז עם ישראל, וגם בניו גמאל ועלאא ושר הפנים לשעבר חביב אל עדלי נמצאו לא אשמים.