אסד לקראת נפילה: המורדים בדרך לארמון

אחרי יותר מארבע שנים של לחימה אכזרית ו-200 אלף הרוגים, נראה שרק נס יציל את שלטון הבעת' בן חמישים השנים. כוחות המורדים, בהם גם אנשי דאע"ש, הולכים ומתקרבים למשכן הנשיא. האם ימיו של אסד ספורים?

מאבד את השלטון? אסד (רויטרס)

סוף עידן אסד קרב? שורת הישגים של המורדים ואנשי המדינה האסלאמית בתקופה האחרונה בסוריה מבשרת את האתגר הקשה ביותר של הצבא הסורי מאז פרוץ מלחמת האזרחים העקובה מדם במדינה לפני ארבע שנים. במקביל להצלחות של המורדים בצפון, בדרום ובמזרח - כוחו הצבאי של אסד הולך ואוזל ויכולתו להתמודד עם האיומים הנשקפים למשטרו מוגבלת ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אסד איבד הלכה למעשה את היכולת להעביר כוחות צבאיים מגזרה לגזרה וצבאו ספג אבדות קשות. באירן אומנם שלחו מיליציות שיעיות מעירק ומאפגניסטן לסייע לצבא הסורי, אך אלו לא הוכיחו כושר לחימה משמעותי. במקביל מנהל ארגון חיזבאללה קרבות קשים באזור הרי קלמון ולא מצליח להשיג התקדמות ממשית.

מפת האתגרים של אסד (חדשות 2)

בימים אלה מתמודד הצבא הסורי מול חמש חזיתות עיקריות:

חסכה: אנשי דאע"ש פתחו במתקפה על עיר המחוז בצפון מזרח המדינה והם נמצאים כעת במרחק של כ-5 קילומטרים בלבד ממנה.

חלב: שתי מתקפות, הן של המורדים והן של דאע"ש, על העיר הגדולה בסוריה. אנשי דאע"ש הצליחו להשתלט על ציר האספקה המוביל לטורקיה בצפון מערב המדינה.

חומס: מתקפה של המורדים על העיר שזכתה לכינוי "בירת המהפכה".

הר הדרוזים: אנשי דאע"ש נמצאים בפאתי הרמה הסמוכה לגבול עם ירדן.

דרעא: בירת הדרום הצמודה לגבול עם ירדן נתונה תחת שלבים ראשונים של מתקפה נרחבת.

על הנשיא הסורי יהיה בקרוב לקבל החלטה קשה שתקבע כיצד תיראה המשך הלחימה. על פי חלק מהדיווחים, הצמרת הסורית כבר החלה לתכנן תכנית של התכנסות במספר מעוזים בולטים במערב המדינה.

מוקדם יותר היום הכריז נשיא אירן חסן רוחאני על תמיכה בלתי מסויגת של ארצו באסד. "אירן תישאר לצד העם והממשל בסוריה עד סוף הדרך", אמר רוחאני בפגישה שקיים בטהרן עם יושב ראש הפרלמנט הסורי. הביקור הזה הוא האחרון בסדרת מפגשים רמי דרג שמצביעים על שיתוף פעולה הדוק בין שתי המדינות.

ביום שבת האחרון השמיד דאע"ש את מתחם הכלא הידוע לשמצה בעיר תדמור שבסוריה - ימים ספורים לאחר שפעיליו הצליחו להשתלט על העיר. מדובר באחד מבתי הסוהר האכזריים בסוריה שבו עונו אסירים רבים, בין היתר בהוראתו הישירה של הנשיא בשאר אסד. מדובר במהלך הרתעתי בלבד של ארגון הטרור האכזרי - מאחר שהכלא היה ריק מאדם בשעת השמדתו.