"מערכה קיומית": דאע"ש בדרך לחאלב

ארגון הטרור ממשיך במסע הכיבושים בסוריה ומאיים להשתלט על העיר הגדולה במדינה. המורדים מזרימים לחאלב מאות לוחמים, במה שעלול להיות הקרב הגדול ביותר נגד המדינה האסלמית בצפון סוריה. "אם הם ייכנסו - הם יהרגו את כולם"

דאע"ש ממשיך "לטרוף" חלקים מסוריה: צבא אסד וכוחות המורדים לא מצליחים לעצור את מסע ההשתלטות ואחרי כיבוש תדמור, המטרה הבאה היא חאלב - העיר הגדולה במדינה. המורדים מגייסים מאות לוחמים לבלימת איום המדינה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדאע"ש מגבירים את המתקפות על מחוזות נוספים - בעיקר בצפון סוריה. במחוז אלחסכה מתנהלים כבר כמה ימים קרבות נגד צבא אסד, שמתקשה לעצור את ההשתלטות על עמדות וכפרים שם - בדומה למה שקרה בתדמור.

בעייתי אף יותר הוא מצבם של אסד והמורדים מול דאע"ש בגזרת חאלב - העיר הגדולה ביותר בסוריה. דאעש חוזר כעת בכוחות מתוגברים למקום שממנו נהדף בשנה שעברה, בניסיון לקצור ניצחון אסטרטגי נוסף ועל ידי כך גם לקטוע את קווי האספקה למורדים דרך גבול טורקיה. ההפצצות האוויריות של אסד על הארגון אינן אפקטיביות מול הדהירה של "המדינה האסלאמית" צפונה.

מי שנותן מענה על הקרקע היא קואליציית המורדים "צבא האסלאם" שמזרימה בשעות האחרונות מאות לוחמים לחאלב לקראת העימות, שעל פי סדרי הכוחות עשוי להיות הקרב הגדול ביותר נגד דאע"ש באזור העיר הגדולה ובגבולה הצפוני של סוריה עד כה.

אחד מדוברי המורדים בפרברי חאלב אומר הבוקר בראיון לעיתון "א-שרק אל-אוסט": "זו מערכה קיומית. דאע"ש ינקום במי שהוציאו אותו לפני יותר משנה מפרברי חאלב. אם ייכנס - יהרוג את התושבים".

ביום שבת האחרון השמיד דאע"ש את מתחם הכלא הידוע לשמצה בעיר תדמור שבסוריה - ימים ספורים לאחר שפעיליו הצליחו להשתלט על האזור כך דיווחו ארגונים העוקבים אחר הלחימה המתנהלת במדינה. מדובר באחד מבתי הסוהר האכזריים בסוריה שבו עונו אסירים רבים, בין היתר בהוראתו הישירה של הנשיא בשאר אסד. מדובר במהלך הרתעתי בלבד של ארגון הטרור האכזרי - מאחר שהכלא היה ריק מאדם בשעת השמדתו.

בימים האחרונים פרסמו פעילי הארגון תמונות נדירות מתוך הכלא, תוך שהם מציגים את התנאים הקשים בו. היום פורסמו ברשתות החברתיות תמונות חדשות של הכלא לאחר שהושמד על ידי הפעילים, שהטמינו סביבו חומר נפץ רב.

העיר תדמור ידועה בעתיקות הרבות שבה, חלקן בנות 2,000 שנה ואף מעבר לכך. בימים שלפני השתלטות דאע"ש על העיר, פונו ממנה מאות פריטים ארכיאולוגיים בעלי ערך היסטורי רב. עם זאת בסוריה מביעים חשש כי הארגון יחזור על פעולותיו מעירק וישמיד את האתרים שנשמרו במשך מאות שנים בעיר.