דיווח: פוטין מפנה עורף לאסד הקורס

העיתון א-שרק אל אווסט מצטט גורמים הטוענים שכמאה בכירים רוסים פונו מסוריה השסועה, בשל התקדמות המורדים לעבר צפון המדינה. בעולם הערבי מעריכים: משטרו של אסד עשוי ליפול תוך חודשים ספורים, אם לא יקבל סיוע משמעותי מאירן

רוסיה חוששת מקריסת משטרו של אסד ומפנה את אנשיה מסוריה - כך דיווח הבוקר (ראשון) העיתון א-שרק אל-אווסט היוצא לאור בלונדון מפי מקורות במפרץ הפרסי. עשרות אנשי צוות רוסים הוטסו מהמדינה בשל החשש מנפילתה של סוריה בידי המורדים, בהם ארגון דאע"ש. הגורמים במפרץ פירשו את המהלך כ"הפניית עורף" מצד פוטין כלפי אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, רוסיה פינתה כמאה מאנשיה מסוריה, בשל ההידרדרות הביטחונית החמורה במדינה וההערכה כי משטרו של אסד ייפול בתוך חודשים ספורים. ביום שישי האחרון מטוס רוסי הגיע למדינה והשיב אותם למוסקבה.

השמדת הכלא בתדמור, אתמול (חדשות 2)

הרקע לצעד הרוסי הוא ההשתלטות של המורדים על שטחים רבים במערב המדינה והתקדמותם לעבר צפון המדינה. אתמול השמיד ארגון דאע"ש את הכלא המפורסם של משטר אסד בעיר תדמור, כסמל נוסף להשתלטות על שטחי המדינה.

בימים האחרונים התגברו ההערכות בעולם הערבי כי השליט הסורי לא יוכל לנצח את הקרב על ארצו. גורמים ערביים מעריכים כי אם אסד לא יקבל עזרה משמעותית מאירן, הקרב יוכרע בתוך חודשים לטובת כוחות המורדים הרבים, בהם גם ארגון דאע"ש.

בעקבות זאת, פרשן בכיר באירן אמר שלשום כי ארצו "שוקלת חוזה הגנה" עם סוריה על מנת להעביר כוחות לתוכה ולבלום את התקדמות דאע"ש - כפי שדיווח פרשננו אהוד יערי.

כוחות דאע"ש בסוריה, ארכיון (חדשות 2)

ההפסד הצפוי של אסד בקרב על ארצו לא יסתיים בתהליך של איבוד ערים אחת אחר השנייה אלא בקריסה מרכזית, התמוטטות ברגע אחד ובבת אחת. לאירוע ביטחוני משמעותי שכזה תהיה כמובן השלכה משמעותית על ישראל וחזיתה הצפונית, ובישראל עוקבים אחר המתרחש.

בטהרן נערכים לא רק לקרבות בתוך סוריה אלא גם בתוך השכנה עירק: האירנים מנהלים קרבות, באמצעות המיליציות השיעיות שהם גייסו במסגרת "הגיוס העממי", במטרה לכבוש את מערב עירק מידי דאע"ש. במוקד המתקפה החדשה נמצא מחוז אנבאר ובירתו רמאדי. למהלך זה יש משמעות גדולה לישראל, מפני שאם המיליציות האירניות יצליחו להשתלט על מערב עירק או על הציר הראשי באזור, יווצר פרוזדור יבשתי מאירן לעירק עד לסוריה ולחיזבאללה.

מנהיגים סונים טוענים כעת שכל נפילת רמאדי בידי דאע"ש הייתה קנוניה כדי להכניס לאזור את המיליציות האירניות, שנמצאות במצור על רמאדי ומתקדמות לעבר הגבול בין סוריה לטורקיה. בכיר אירני התייחס בסוף השבוע לנושא ואמר כי דאע"ש "לא יכול לאיים על גבולותיה של אירן" אך הזהיר כי טהרן תעניק "תגובה מוחצת לכל איום".