דיווח: "אירן שוקלת הסכם הגנה עם סוריה"

בעקבות ההפסדים האחרונים של אסד, משטרו עשוי לקרוס כבר בחודשים הקרובים ובבת אחת אם לא יקבל סיוע מהאירנים. בטהרן שוקלים שליחת כוחות לשותפה ל"ציר הרשע", וגם מתגברים כוחות מול ארגון דאע"ש בקרב על מערב עירק - מתוך כוונה להשלים פרוזדור ארוך ומסוכן שיאיים גם על ישראל

ישיגו נשק גרעיני? דאע"ש, ארכיון (רויטרס)

סוריה בדרך לקריסה? בעולם הערבי מעריכים כי השליט הסורי אסד נמצא בימים אלו בקרב מאסף על ארצו, ולא יוכל לנצח את הקרב. על פי ההערכות, אם אסד לא יקבל עזרה משמעותית מאירן - הקרב יוכרע בתוך חודשים לטובת כוחות המורדים הרבים, בהם גם ארגון דאע"ש. בעקבות זאת, פרשן בכיר באירן אמר כי ארצו "שוקלת חוזה הגנה" עם סוריה על מנת להעביר כוחות לתוכה ולבלום את התקדמות דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפסד הצפוי של אסד בקרב על ארצו לא יסתיים בתהליך של איבוד ערים אחת אחר השנייה אלא בקריסה מרכזית, התמוטטות ברגע אחד ובבת אחת. לאירוע ביטחוני משמעותי שכזה תהיה כמובן השלכה משמעותית על ישראל וחזיתה הצפונית, ובישראל עוקבים אחר המתרחש. 

בסכנה מוחשית ומיידית. אסד, ארכיון (חדשות 2)

איום נוסף על שלום האזור מגיע כמובן מהארגון הרצחני דאע"ש, שלוטש עיניים לעבר נשק שובר שוויון: בגיליון האחרון של הירחון של דאע"ש באנגלית פורסמו איתותים לפיהם ראשי הארגון מתעניינים לרכוש פצצה גרעינית בפקיסטן, והם מעידים שיש להם מספיק כסף כדי לשחד מישהו במסדרונות השלטון של המדינה הגרעינית.

בטהרן נערכים לא רק לקרבות בתוך סוריה אלא גם בתוך השכנה עירק: האירנים מנהלים קרבות, באמצעות המיליציות השיעיות שהם גייסו במסגרת "הגיוס העממי", במטרה לכבוש את מערב עירק מידי דאע"ש. במוקד המתקפה החדשה נמצא מחוז אנבאר ובירתו רמאדי.

למהלך זה יש משמעות גדולה לישראל, מפני שאם המיליציות האירניות יצליחו להשתלט על מערב עירק או על הציר הראשי באזור, יווצר פרוזדור יבשתי מאירן לעירק עד לסוריה ולחיזבאללה. מנהיגים סונים טוענים כעת שכל נפילת רמאדי בידי דאע"ש הייתה קנוניה כדי להכניס לאזור את המיליציות האירניות, שנמצאות במצור על רמאדי ומתקדמות לעבר הגבול בין סוריה לטורקיה.

בכיר אירני התייחס היום לנושא ואמר כי דאע"ש "לא יכול לאיים על גבולותיה של אירן" אך הזהיר כי טהרן תעניק "תגובה מוחצת לכל איום". במקביל, ארגון דאע"ש המשיך גם היום במתקפות הטרור נגד השיעים, כאשר לקח אחריות על פיגוע במסגד בערב הסעודית בו נהרגו ארבעה בני אדם – שבוע לאחר פיגוע דומה בו נהרגו 21 מתפללים, בהם שני ילדים.