"בת 20 הוצתה משום שהתנגדה לאונס"

הזוועות שמבצע דאע"ש אינן מתבטאות רק במופעי ההוצאות להורג האכזריות האופייניות לו, אלא גם באופן טיפולו בנשים. על פי העדויות שהוצגו לנציגת האו"ם בנושא אלימות מינית, מאות נשים נסחרות ונאנסות באכזריות מדי יום בידי הארגון, שאינו חס גם על נערות צעירות הנמכרות כשפחות מין לשייחים ולאמירים עשירים

"לא נשים, אלא רכוש" (רויטרס)

ככל שהלך והידק דאע"ש את אחיזתו בעירק ובסוריה, כך הלכה והתרחבה תופעת הסחר שמבצע הארגון בנשים כחלק מהאמצעים למימון פעילותו. מחירן של הנשים מושפע בעיקר מיופיין, כשהבתולות שבהן זוכות לייחוס מיוחד. מי שמתנגדת או מנסה להימלט נענשת באכזריות ואף מוצאת להורג. "צעירה בת 20 פשוט נשרפה בחיים, לאחר שסירבה לקיים יחסי מין סדיסטיים", העידה הנציגה המיוחדת של האו"ם בנושא אלימות מינית על מקצת הזוועות שמבצעים אנשי ארגון המדינה האסלאמית במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעדויות הפליטים שהצליחו למלט את עצמם מציפורני דאע"ש, אין ספק כי נשים הן אחת מהאוכלוסיות העיקריות הסובלת מהאכזריות שמנהיגים לוחמי הארגון בשטחי אחיזתם בעירק ובסוריה. מי ששרדו את הזוועות מספרים על שיטות המיון שמבצע הארגון בעיירות ובכפרים שנופלים לידיו, תוך הפרדת הגברים מהנשים לצורך קטלוגן מאוחר יותר על פי איכויותיהן החיצוניות לצורכי סחר.

מחירן של הנשים נקבע בהתאם ליופיין (רויטרס)
"הם ממסדים את האלימות המינית למעשי התבהמות של ממש", מתארת הנציגה המיוחדת של האו"ם בנושא אלימות מינית, זיינב בנגורה. "לנשים ולנערות יש חלק מרכזי באידיאולוגיה שלהם. לאחר תקיפת כפר מפצלים הלוחמים את האוכלוסייה ומפרידים גם את הנשים הבוגרים מהאימהות. הן מופשטות ועוברות סקירה פיזית הכוללת בדיקת בתולים והיקפי שדיים, שבסופה נקבע מחירן".

באחרונה חתמה בנגורה סדרת סיורים שערכה במחנות הפליטים הסמוכים לאזורי הקרבות, שם התרשמה משיטותיו האכזריות של הארגון שלהן אין עוד אח ורע בעולם. "כל הנשים שנותרו בחיים נשלחות לעיר רעקה שעל גדות החידקל, שם הוקם המרכז האדמיניסטרטיבי והכלכלי של המדינה האסלאמית", מספרת בנגורה. "שם הן מועמדות למכירות פומביות אכזריות ומשפילות, שבמהלכן מתמקחים הקונים – בהם שייחים ואמירים עשירים – על המחירים ועל טיב 'הסחורה', תוך שהם לועגים בגלוי לנשים קטנות חזה ולאלו שאינן אטרקטיביות.

"אין לזוועות שמבצע דאע"ש אח ורע בעולם" (רויטרס)
סבלן הנוראי של הנשים האומללות אינו מסתכם רק במקח הגלוי על איכותן ומחירן, אלא מגיע לכדי סבל פיזי של ממש. " נערה שניסתה להימלט נענשה על ידי השייח ששילם תמורתה, וזה חרט את שמו על גב ידה כדי לסמן אותה כרכושו", מתארת בנגורה. "במקרים אחרים צעירה בת 20 נשרפה למוות בעודה בחיים רק משום שסירבה לבצע אקט מיני קיצוני שכלל מעשים סאדיסטיים. המדינות שעבדתי בהן כוללות את בוסניה, קונגו, דרום סודן, סומליה ורפובליקת המרכז אפריקאית, מעולם לא ראיתי דבר כזה. אני לא יכולה להבין את חוסר האנושיות הזו".

על פי ההערכות, מחזיק ארגון המדינה האסלאמית בין 3,000-5,000 נשים, רבות מהן בנות המיעוט היזידי הנרדף.