דאע"ש השתלט על גבול סוריה-עירק

ארגון הטרור הרצחני ממשיך להשתלט על שטחים במזרח התיכון: צבאו של אסד נסוג מהמעבר האחרון בין סוריה לעירק, ואפשר לדאע"ש לשלוט במעבר בין שתי המדינות. ארה"ב התחייבה להעביר טילים נגד טנקים לצבא עירק, במאמץ לבלום את התפשטות המדינה האסלאמית

הישג נוסף לדאע"ש בהקמת הח'ליפות: ארגון הטרור הרצחני השלים את ההשתלטות על כל מעברי הגבול בין סוריה לעירק, שתי ארצות בהן שליטת "המדינה האסלאמית" הולכת וגוברת. בימים האחרונים כבש הארגון את העיר העתיקה תדמור, הוציא להורג לפחות 17 מקומיים וגרם לנזק רב לאתרים ההיסטוריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים הצליחו לוחמי הארגון להשתלט על מעבר הגבול "אל-ווליד", לאחר שצבאו של אסד נסוג ממנו - ובכך הוסר המחסום האחרון שעמד בפני הארגון בדרך לחיבור בין המדינות. בכך השלימו אנשי ארגון הטרור את ההשתלטות על כל מעברי הגבול בין סוריה לעירק, אחרי שהשתלטו בעבר על שני המעברים הנוספים. פעילי הארגון טענו כי לאחר ההישגים האחרונים, "אנחנו שולטים בחצי מסוריה".

בתוך כך, הפנטגון מדווח שארצות הברית תספק בימים הקרובים לעירק משלוח של טילים נגד טנקים בניסיון לסייע לצבא המקומי להתמודד מול דאע"ש באזורי השליטה של המדינה האסלאמית. על פי הדיווחים, לפחות אלף טילים יועברו לצבא עירק על מנת שישלב כוחות עם הקואליציה נגד דאע"ש, שתוקפת מהאוויר ואף הפעילה לאחרונה קומנדו כדי לחסל את "שר הנפט" של הארגון.

למרות המתקפה האמריקנית בסוריה ועירק, פעילי דאע"ש הצליחו שלשום להשתלט על העיר העתיקה תדמור שבסוריה ולהניס משם את הכוחות הלוחמים. האוכלוסייה האזרחית המתגוררת באזור פונתה משם ביממות האחרונות, וכך גם חלק מהפריטים ההיסטוריים שבה.

"השבח לאללה, תדמור שוחררה"

זוהי הפעם הראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה שבה העיר ההיסטורית נופלת לידיים שאינן של המשטר הסורי. העיר תדמור בנויה על שרידים בני אלפיים שנה, וניתן למצוא בה בתי מקדש ותיאטרון עתיק. ראש מחלקת העתיקות בסוריה קרא לעולם בימים האחרונים לפעול על מנת למנוע מראות דומים לאלה שנראו בעירק - שם השמידו פעילי דאע"ש את הפסלים והמקדשים העתיקים.

כיבוש העיר מהווה גם הישג אסטרטגי משמעותי עבור דאע"ש, מאחר שבתדמור ניתן למצוא גם מתקני צבא מתקדמים וכביש מהיר המוביל לבירה דמשק. "השבח לאללה, העיר שוחררה", הצהירו לוחמים של המדינה האסלאמית בהודעה שפורסמה ברשת. על פי הדיווחים המגיעים מהמדינה, בלחימה העזה של הימים האחרונים נהרגו מאות בני אדם, דבר שגרם בסופו של דבר לנסיגת הכוחות הסורים.

בימים האחרונים החלו הרשויות בסוריה במבצע חסר תקדים במסגרתו הועברו מאות פסלים למקום מבטחים. "הפחד שלנו הוא שהם יגיעו למוזיאון ולאתרים הגדולים שלא ניתן להניע אותם", הזהירו גורמים רשמיים במדינה מפני הפגיעה בעיר, הנחשבת לאתר מורשת עולמי. "זו לא רק המלחמה שלנו, זה הקרב של העולם כולו".

תומכי המדינה האסלאמית פרסמו תמונות של לוחמי הארגון כשהם נעים בחופשיות, חמושים ברחובות תדמור. גורמי מודיעין במערב הביעו חשש לא רק מפני הפגיעה הסמלית, אלא גם מפני התחמשות הארגון בנשק הרב שמוחזק במקום. "אחד ממחסני הנשק הגדולים ביותר בסוריה נמצאים שם, גם מסלול תעופה וכלא מרכזי", הסבירו.