דאע"ש כבש את תדמור, חשש לעתיקות

לאחר קרבות שגבו את חייהם של מאות בני אדם, השלים ארגון המדינה האסלאמית את ההשתלטות על העיר ההיסטורית. "מחסן הנשק הגדול בסוריה נמצא שם", הזהירו גורמי מודיעין. חשש כבד לפריטים ההיסטוריים שנמצאים בה

העיר העתיקה תדמור, ארכיון (רויטרס)

הישג משמעותי לארגון המדינה האסלאמית: פעילי דאע"ש הצליחו אמש (חמישי) להשתלט על העיר העתיקה תדמור שבסוריה ולהניס משם את הכוחות הלוחמים - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. האוכלוסייה האזרחית המתגוררת באזור פונתה משם ביממה האחרונה, וכך גם חלק מהפריטים ההיסטוריים שבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בפעם הראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה שבה העיר ההיסטורית נופלת לידיים שאינן של המשטר הסורי. העיר תדמור בנויה על שרידים בני אלפיים שנה, וניתן למצוא בה בתי מקדש ותיאטרון עתיק. ראש מחלקת העתיקות בסוריה קרא לעולם בימים האחרונים לפעול על מנת למנוע מראות דומים לאלה שנראו בעירק - שם השמידו פעילי דאע"ש את הפסלים והמקדשים העתיקים.

חשש לשרידים ההיסטוריים (רויטרס)

כיבוש העיר מהווה גם הישג אסטרטגי משמעותי עבור דאע"ש, מאחר שבתדמור ניתן למצוא גם מתקני צבא מתקדמים וכביש מהיר המוביל לבירה דמשק. "השבח לאללה, העיר שוחררה", הצהירו לוחמים של המדינה האסלאמית בהודעה שפורסמה ברשת. על פי הדיווחים המגיעים מהמדינה, בלחימה העזה של הימים האחרונים נהרגו מאות בני אדם, דבר שגרם בסופו של דבר לנסיגת הכוחות הסורים.

ביממה האחרונה החלו הרשויות בסוריה במבצע חסר תקדים במסגרתו הועברו מאות פסלים למקום מבטחים. "הפחד שלנו הוא שהם יגיעו למוזיאון ולאתרים הגדולים שלא ניתן להניע אותם", הזהירו גורמים רשמיים במדינה מפני הפגיעה בעיר, הנחשבת לאתר מורשת עולמי. "זו לא רק המלחמה שלנו, זה הקרב של העולם כולו".

תומכי המדינה האסלאמית פרסמו ביממה האחרונה תמונות של לוחמי הארגון כשהם נעים בחופשיות, חמושים ברחובות תדמור. גורמי מודיעין במערב הביעו חשש לא רק מפני הפגיעה הסמלית, אלא גם מפני התחמשות הארגון בנשק הרב שמוחזק במקום. "אחד ממחסני הנשק הגדולים ביותר בסוריה נמצאים שם, גם מסלול תעופה וכלא מרכזי", הסבירו.