על אדמת סוריה, בהוראת אובמה: הקומנדו האמריקני חיסל בכיר בדאע"ש

מבצע אמריקני על אדמת סוריה: כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב פשטו על מבנה באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה. אבו-סייף, הנחשב לשר הנפט של דאע"ש - חוסל. אשתו נלקחה בשבי. הבית הלבן: לא תיאמנו המבצע עם משטר אסד

דיווח: חוסל שר הנפט של דאע"ש. ארכיון (רויטרס)

בהוראת נשיא ארצות הברית ברק אובמה, חיסל הקומנדו האמריקני את שר הנפט של דאע"ש, אבו אל-טיים א-סעודי, המכונה אבו סייף. בשנים האחרונות היה מעורב אבו-סייף בפעילות צבאית ונחשב לאחד המפקדים הבכירים של ארגון הטרור בסוריה. אשתו, החשודה בסחר בבני אדם, נלקחה בשבי על ידי הכוחות האמריקניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי הדיווחים, כוחות מיוחדים של הצבא האמריקני חצו את הגבול מעיראק לסוריה באמצעות מסוקים וביצעו את הפעולה בשדה נפט באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה. שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר אישר את הדברים והוסיף ששמו של אבו סייף הושמט בכוונה מדיווחים בתקשורת בעת האחרונה, כדי שלא לחשוף את העובדה שהיה מבוקש בכיר.

בעקבות החיסול, פרסם הבית הלבן הודעה שבה נאמר כי לא התקיפה לא תואמה עם הממשל בסוריה. "הזהרנו את ממשל אסד שלא להתערב במאמצינו
נגד ארגון דאע"ש בסוריה, נאמר. "משטר אסד לא יכול להיות ולא יהיה חלק מהמאמצים בלחימה בדאע"ש".

השבוע דווח בכלי תקשורת בעירק המזוהים עם השיעים על חיסולו של מספר 2 בארגון הטרור, אבו עלאא אל-עפרי. מהארגון לא יצאה הודעה רשמית בנושא.

לפי הדיווח של רשת אל-מיאדין, הנחשבת מקורבת לחיזבאללה, אל-עפרי נהרג לכאורה בתקיפה של הקואליציה באזור העיר תלעפר בעירק. ייתכן שהדיווח נמסר כמעין נקמה של השיעים על השמועות שהתרוצצו על מותו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. 

אות חיים מאל-בגדדי

אות חיים מאל-בגדדי: קלטת שמע פורסמה

ביום חמישי האחרון, לראשונה מאז דווח בכלי התקשורת כי נפצע קשה מאד בתקיפה של הקואליציה בעירק במרס האחרון, פרסם דאע"ש הקלטה עם קולו של מנהיגם אבו בכר אל-בגדדי. בהקלטה נשמע המנהיג קורא לכל המוסלמים בעולם להצטרף אל לחימתו ויצא כנגד המשטר הסעודי.

"כל מוסלמי בעולמי צריך להגר ממדינתו אל המדינה האיסלמית", אמר. "אני קורא לכם להצטרף למלחמה או לשאת נשק לכל מקום אשר תלכו".

לפני מספר שבועות דווח ב"גרדיאן" הבריטי כי אל-בגדדי נפצע קשה בהפצצה של כוחות הקואליציה במערב עירק, ומתקשה מאז לשמש כמנהיג הצבאי של ארגון הטרור. לפי המקור העירקי הוא סבל מפציעות חמורות ונשקפה סכנה לחייו.

עוד נאמר בדיווח כי הוא עבר כעת תהליך התאוששות איטי, שהוביל לכך שאינו שלט על הפעילות השוטפת של הארגון והתמקד יותר בהנהגה הרוחנית. הפצת הקלטת היא ככל הנראה דרכו של הארגון לאותת לעולם כי הכל נמצא תחת שליטה.