מצרים: עונש מוות לנשיא המודח מורסי

בית המשפט בקהיר גזר את העונש המקסימלי על הנשיא המודח, שהורשע בחלקו בניסיון בריחה המוני מהכלא. ההחלטה הסופית עוברת לידיו של המופתי הגדול. החשש במצרים: העונש יצית מחדש את מהומות האחים המוסלמים

דרמה במצרים: שנתיים לאחר שהודח מתפקידו, בית המשפט בקהיר גזר היום (שבת) עונש מוות על נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, לאחר שהורשע במעורבות בניסיון בריחה המוני מהכלא בשנת 2011. עונש דומה נגזר על עוד רבים מפעילי האחים המוסלמים, כולל כמה מבכירי התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני חודש הורשע מורסי, איש האחים המוסלמים, במעורבות בהרג מפגינים במהומות האלימות שפרצו במדינה בשנת 2012. על ההרשעה ההיא נגזרו עליו 20 שנות מאסר בפועל. כעת הוא צפוי לקבל את העונש החמור ביותר - דבר שעלול לגרום למחאה קשה מצד אנשי האסלאם הקיצוני במדינה.

הפגנות במצרים, ארכיון (רויטרס)

ההחלטה של בית המשפט בקהיר תעבור עכשיו לדיון של המועצה הדתית העליונה במצרים, בראשות המופתי הגדול. הוא צפוי לתת את חוות דעתו בנושא - בטרם יבוצע גזר הדין נגד הנשיא המודח ופעילי האחים המוסלמים.

מורסי היה הנשיא הראשון שנבחר באופן דמוקרטי במצרים לאחר הדחתו של חוסני מובארק מהשלטון כחלק מאירועי האביב הערבי. כעבר חודשים ספורים של טלטלות פנימיות, הוא הודח על ידי מנהיג הצבא ומי שמכהן כיום כנשיא, עבדל פאתח א-סיסי.

המחאה תוצת מחדש? (רויטרס)

הדחתו סימנה את האות למבצע מקיף של שלטונות הצבא במצרים נגד תנועת האחים המוסלמים שאותה שירת מורסי. מאז שהופל שלטונו מאות פעילים נהרגו ועוד אלפים נעצרו, בניסיון לעצור את ההקצנה שהוביל שלטונו של הנשיא המודח. במצרים חוששים כעת כי גזר הדין עלול להצית מחדש את המחאה האלימה.