ראש המודיעין הסורי נעצר ע"י אסד

מקורב לארמונו של נשיא סוריה טען בפני ה"דיילי טלגרף" כי אסד הורה לשלוח את ראש המודיעין הסורי למעצר בית, לאחר שעלה החשד כי הוא יצר קשר עם גורמי מודיעין טורקים במטרה לתכנן הפיכה במדינה. "ראש המודיעין רצה להחזיר לסורים את השליטה על סוריה המנוהלת כיום דווקא על ידי אירן", הסביר גורם אחר

בשאר אסד, מוסר את השלטון לאירן (רויטרס)

הפיכה מבפנים? נשיא סוריה בשאר אל אסד שלח את ראש המודיעין שלו למעצר בית, לאחר שחשד בו כי הוא תכנן לבצע הפיכה במדינה - כך דווח היום (ראשון) ב"דיילי טלגרף" הבריטי. על פי הדיווח, המעצר הוא סימן לחששות - או אם תרצו "פרנויה" - של השלטון בדמשק, לאחר ההפסדים האחרונים בקרבות בצפון המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלי מאמלוק, ראש המודיעין הסורי ואחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא סוריה אסד, מואשם שקיים שיחות סודיות עם מדינות התומכות בארגוני המורדים ועם גולים סורים ששימשו בעבר בתפקידים חשובים בממשל. על פי הדיווח, ישנה מתיחות במעגל הקרוב לאסד בתקופה האחרונה: קצינים הועברו מתפקידם ואף חוסלו עוד לפני המעצר של ראש המודיעין, ביניהם המזכיר הפוליטי של אסד רוסטום רזאלה שמת בבית החולים.

כמו כן דווח כי הגורם המרכזי לחוסר היציבות הוא המעורבות האירנית, שלוקחת לידה יותר ויותר סמכויות בממשל בדמשק על חשבון אנשיו של אסד. בסוריה טוענים שאירן היא זו שתומכת בנשק, בהוראות ובמערכת הכספים כדי לנהל את המלחמה של אסד נגד המורדים: על פי משרד האוצר הסורי, אירן העבירה 15 מיליארד דולרים לדמשק.

מתנגדי אסד רושמים השגים בצפון

"מאמלוק יצר קשר עם אנשי מודיעין טורקים"

במשטרו של אסד חושדים שמאמלוק החל לקשור קשרים נגד אסד, לאחר שהמורדים הצליחו לתפוס את השליטה באידליב. "מאמלוק יצר קשר עם אנשי מודיעין טורקיים", אמר גורם בדמשק לטלגרף. "הוא השתמש באיש עסקים מחאלב כדי ליצור קשר עם ריפאת אל אסד, דודו הגולה של הנשיא הסורי שניסה לבצע הפיכה ב-1980".

"רוב היועצים בארמון הנשיאותי הם אירנים", הוסיף מקור אחר הנחשב למקורב לנשיא הסורי. "מאמלוק שנא את העובדה שסוריה מוותרת על הריבונות שלה לאירן, הוא חשב שצריך לבצע שינויים".

גם רזאלה וגם מאמלוק המנוח הם בנים למשפחות סוניות, ושניהם לא אהבו את הקשר של אסד לציר השיעי של חיזבאללה וטהרן. "הוא התלונן שהוא ואנשיו מקבלים יחס עלוב בעוד האירנים ואנשי הצבא שלהם מתנהגים כלורדים", טען אחד המקורות. באירן, המשתמשת בסוריה גם כדי להעביר נשק לחיזבאללה, זועמים על ההפסדים בצפון סוריה וחוששים מקטיעת הקשר החשוב באגן הים התיכון אחרי השתלטות של ארגוני אסלאם סונים.