"נמצא נשק כימי לא מוצהר בסוריה"

דיפלומטים בכירים דיווחו כי חוקרים בינלאומיים איתרו סרין וגז עצבים באתר מחקר צבאי בסוריה. החשיפה מעידה, לדברי הדיפלומטים, על חשד להפרת ההסכם לניקוי סוריה מנשק כימי מצד משטרו של אסד

שיקרו להם? הפקחים בעבודה בסוריה, ארכיון (רויטרס)

סוריה לא נותקה מנשק לא קונבנציונלי? פקחים מצאו שרידים של סארין ו-VX, שני סוגים מסוכנים של גז עצבים, בבסיס מחקר צבאי בסוריה - אותה סוריה שהתחייבה להוציא את כל הנשק הכימי משטחה, כך מסרו מקורות דיפלומטים לסוכנות הידיעות "רויטרס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, דוגמאות שנלקחו מהאתר בסוריה לפני כחצי שנה נמצאו חיוביות לחומרים כימיים החיוניים לייצר את הגזים הרעילים. הדגימות נאספו על ידי הפקחים השייכים לארגון הפירוז מהנשק הכימי הפועל בסוריה, וסוכנות הידיעות הדגישה כי מדובר בשני מקורות אמינים.

"יש אינדיקציה חזקה ביותר שהם שיקרו לגבי מה שנעשה עם הסארין", אמר אחד המקורות בהתייחסו למשטר הסורי. "עד כה הם לא נתנו לנו הסברים משכנעים על הממצאים שלנו", הוסיף.

חיפוש אחר נשק כימי, ב-2013 (רויטרס)
בשנת 2013 ארה"ב הייתה על סף מתקפה צבאית של משטר אסד בעקבות המתקפה שביצע בפרברי דמשק בנשק כימי נגד אזרחים. התמונות אז זיעזעו את העולם. המתקפה נמנעה - יש שטוענים שהנשיא אובמה התקפל אז - לאחר הסכם שהושג ולפיו המשטר הסורי הסכים להתפרק מכל הנשק הכימי שברשותו.

המשטר של בשאר אסד העביר מאז יותר מ-1,300 טונות של נשק כימי לזרוע המשימה שהקים האו"ם לנושא, מאז סוריה טענה כי אין לה יותר נשק כימי ברשותה, בוודאי לא נשק מסוכן כמו VX וסארין. דובר כוח המשימה מסר בתגובה לממצאים כי "ברור שאנחנו עובדים כדי לוודא את ההצהרות הסוריות. אני לא יכול למסור יותר פרטים על התהליך הזה אבל בקרוב נפרסם דוח בנושא".