תומכי מובארק חגגו את הזיכוי: "ניצחון גדול למצרים, העם איתך"

אוהדיו של מובארק יצאו לרחובות לאות שמחה, וגם חברו האישי ח"כ בן אליעזר בירך: "הוא יכול לזקוף את ראשו בגאווה". מנגד, משפחות ההרוגים מ-2011 מחו על ההחלטה: "מרגיש כאילו הבן שלי נהרג שוב היום"

חגיגות שמחה ברחובות מצרים: קהל רב התאסף מחוץ לבית המשפט בפרברי קהיר, בו זוכה במפתיע נשיאה שלעבר של מצרים, חוסני מובארק, ממעורבות בהרג המפגינים ב-2011. תומכים רבים של מובארק, שנעלמו מהזירה הציבורית לאחר הדחתו, יצאו לרחובות ובירכו על הזיכוי של מובארק - שנוקה מאשמה גם בפרשות נוספות, יחד עם בניו ובכירים נוספים בממשל המצרי. גם חברו הטוב של מובארק, ח"כ בנימין בן אליעזר, חגג את הזיכוי: "שמח בעיקר ברמה האישית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אף אחד לא יכול להדיח אותך - העם המצרי כולו אוהב אותך, מצעיר ועד זקן, מבור ועד משכיל", טענה המפגינה נעימה מוחמד. "אנחנו מעריצים אותך, ובעזרת אללה תנצח את כל אויביך. זה לא רק ניצחון עבורך, אלא עבור מצרים ובניה". למרות צהלות השמחה, התביעה במדינה הודיעה שכוונתה לערער על תוצאות המשפט החוזר - שביטל את הרשעתו הקודמת של מובארק במעשה.

עם יציאתו מבית המשפט על אלונקה, נופף מובארק לתומכיו. מנגד, מתנגדי מובארק שהביאו להפלתו לפני כשלוש שנים בכו ברחובות והתאבלו על ההחלטה. "זה פסק דין פוליטי - המשפט התעכב ארבע שנים כדי שהם יוכלו לזכות אותו לאחר שהתקווה תיעלם", טען אביו של אחמד חליפה, שנהרג ב-2011 בגיל 19, בעקבות הזיכוי. "זה פגע בנו כמו כדורים - אני מרגיש כאילו הבן שלי מת שוב היום".

חגג את הזיכוי על אלונקה (רויטרס)

"האמת נחשפה"

עותמן אל-חפנאווי, עורך דין שייצג כמה ממשפחות ההרוגים, אמר כי ההחלטה מותירה סימן שאלה גדול: אם מובארק, בניו ושר הפנים לא אחראים למותם של מאות המפגינים, מי כן?. "אנחנו מאוד שמחים מההחלטה - תודה לאללה על עצמאות המשפט, שאיש לא יכול להשפיע על תוצאותיו", אמר לעומתו תומך נוסף של מובארק. "אני מסיר את הכובע בפני השופטים ואיחוליי לנשיא - האמת נחשפה, וצריך לכבד אותו".

ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר (העבודה) התייחס לזיכויו של מובארק, חברו משכבר הימים: "הנשיא לשעבר מובארק הוא פטריוט וגיבור מצרי שפעל במשך שנים ארוכות למען ארצו ולמען היציבות במזרח התיכון. הוא שמר וחיזק את הסכם השלום עם ישראל, מתוך ראיה שזה אינטרס מצרי, לא פחות מאינטרס ישראלי".

"אני חש סיפוק שבית המשפט במצרים הגיע למסקנה שמובארק פעל למען עמו ולמען ארצו. אני בעיקר שמח ברמה האישית, למען החבר שלי, שעבר תקופה לא פשוטה, בה שמו ומורשתו עוותו מתוך שיקולים אינטרסנטים, והיום הוא יכול לזקוף את ראשו בגאווה".

"החבר הטוב עבר תקופה קשה". בן אליעזר (AP)

טרם נקבע מתי ישתחרר מובארק

השופטים קבעו הבוקר כי מובארק אינו אשם בהרג המפגינים, ואף ניקו אותו מאשמה בפרשת שחיתות הקשורה לסחר הגז עם ישראל. ההחלטה התקבלה בקריאות צהלה בבית המשפט, ובניו של מובארק חגגו את זיכויים בתא הנאשמים. מובארק, שהועבר במסוק מבית החולים בו הוא מאושפז לבית המשפט, שב וטען כי בניגוד להחלטה הקודמת בעניינו, הוא אינו אשם בהרג מאות המפגינים בהפיכה ב-2011.

בית המשפט זיכה את מובארק גם מהאשמות נגדו בפרשת סחר הגז עם ישראל, וגם בניו גמאל ועלאא ושר הפנים לשעבר חביב אל עדלי נמצאו לא אשמים. האבטחה תוגברה סביב בית המשפט, אך גם בצירים מרכזיים בקהיר, מחשש למהומות. כ-5,000 שוטרים מופעלים בקהיר ובפרבריה במטרה להרגיע את הרוחות.

חגיגות לאחר הזיכוי (רויטרס)

מובארק לא ישוחרר מיד לאחר הזיכוי, מכיוון שטרם ריצה את כל עונשו בפרשת השחיתות בה הורשע:  בחודש מאי האחרון נידון מובארק לשלוש שנות מאסר אחרי שהורשע באשמת גניבה מקרנות ציבוריות, בניו של מובארק נשלחו לארבע שנים בכלא לאחר שגם הם הורשעו בפרשה זו.

הנשיא המודח הכחיש שלקח עם בניו 14.37 מיליון דולר לטובתם האישית במקום שיוקדשו לענייני הנשיאות ומוסד הנשיאות המצרי. עם זאת, חשוב לציין כי העונש של מובארק למעשה קוזז ברובו עם שנות המעצר שלו לאחר הפלת משטרו, כך שבקרוב הוא עשוי להיות אדם חופשי, בהינתן מצבו הרפואי.