מצרים הכריזה על מצב חירום בסיני

נשיא מצרים א-סיסי הכריז על שלושה ימי אבל בעקבות מותם של 31 חיילים במתקפת טרור בחצי האי. כוחות רבים צפויים לזרום לאזור וגם מעבר רפיח ייסגר. "הצבא והמשטרה יעשו הכל כדי להתמודד עם סכנות הטרור"

צבא מצרים בסיני, ארכיון (רויטרס)

הרשויות במצרים הכריזו הלילה (שבת) על מצב חירום בחצי האי סיני בעקבות שני פיגועי הטרור שהכו באזור ביממה האחרונה וגבו את חייהם של 31 חיילים ושוטרים. על פי הדיווחים בטלוויזיה הממלכתית במדינה, גם מעבר רפיח לעזה ייסגר בעקבות מתקפת הטרור שביצעו גורמי אסלאם קיצוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מצב החירום יורגש בחלקים נרחבים של סיני והוא יימשך שלושה חודשים. במהלך תקופה זו צפויים המצרים לתגבר את האבטחה באזור באופן משמעותי, ולהזרים כוחות צבא נוספים, מעבר לאלו שכבר שוהים במקום. נשיא המדינה א-סיסי הכריז על שלושה ימי אבל לאומיים בעקבות המתקפה, שכבר מוגדרת במצרים כאחת החמורות ביותר מזה עשורים.

עד כה איש לא נטל אחריות על הפיגועים, אך במדינה מעריכים כי מדובר בגורמים מיליטנטיים הפועלים בסיני בשנים האחרונות ללא הרף נגד כוחות הצבא. ההחלטה להכריז על מצב חירום התקבלה לאחר שהנשיא א-סיסי קיים פגישה דחופה עם ראשי מערכת הביטחון במצרים, על מנת לבחון את דרכי הפעולה.

נשיא מצרים א-סיסי, ארכיון (רויטרס)

"הצבא והמשטרה ינקטו בכל האמצעים הדרושים על מנת להתמודד עם סכנות טרור ומימונו, כדי לשמר את ביטחון האזור ולהגן על חייהם של אזרחי מצרים", נכתב בהצהרה שפורסמה מטעם הממשל בקהיר. בשלב זה לא ברור האם בכוונת המצרים לצאת למבצע צבאי נרחב בחצי האי, או רק לנסות לשמור שהמצב לא יתלקח עוד יותר.

במצרים מעריכים כי מי שעומד מאחורי הפיגועים הוא ארגון אנסאר בית אל-מקדס, שבחודש שעבר גרם למותם של 11 שוטרים ומזוהה עם אל-קאעידה וזוכה לגיבוי מהמדינה האסלאמית (דאע"ש). בשעות הבוקר החלו כוחות הביטחון, המלווים במסוקים, בסריקות אחר מקום המסתור של האחראים לפיגועים.