סוריה: מטוסי קרב פוצצו על המסלול

סרטון וידאו שעלה באתרים ערבים מראה כיצד חמוש בטיל מונחה מפוצץ שני מטוסי קרב על מסלול נמל התעופה בחאלב. מסוריה עולים דיווחים סותרים סביב הסרטון: אחת הטענות היא שמדובר במורדים שהצליחו לחסל מטוסי קרב של הנשיא הסורי, ובדיווח נוסף נטען שאנשיו של אסד הצליחו לפוצץ על הקרקע שני מטוסי מיג שנפלו לידי דאע"ש

מכה בכנף של אסד? וידאו שהועלה לרשת מציג ירי של טיל מונחה שמפוצץ שני מטוסי קרב על מסלול נחיתה בסוריה. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שהמטוסים שייכים לחיל האוויר של משטר אסד, וכי המורדים הצליחו לפגוע בכוח האווירי של נשיא סוריה. הוידאו שפורסם הלילה (שלישי) מראה את שיגור הטיל מסוג "TOW" לכיוון המטוסים בנמל התעופה של חאלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד אחרי הירי נשמע אחד מאנשי הארגון אומר "אללה הוא אכבאר" אחר כך המטוסים נפגעים, מתפוצצים ועולים באש. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שבמהלך הימים האחרונים המטוסים של אסד ערכו יותר מ-200 גיחות תקיפה באזורים השכונות סביב דמשק, חאמה, דערא, אידליב, חאלב וקונייטרה.

במקביל לפרסום בסוכנות הידיעות, רשת אל ערבייה מדווחת היום על חיסולם של שני מטוסי חיל האוויר הסורי שנפלו לידי ארגון דאע"ש. על פי הדיווח טייסים משורות דאע"ש שגויסו משורות חיל האוויר המפורק של עירק, הדריכו את אנשי דאעש בטיסה על מטוסי הקרב, מטוסי מיג, בסביבות חאלב.

דיווחים סותרים על גורל המסוקים (רויטרס)

"מטוסים ישנים שכבר לא פועלים"

הטלוויזיה הסורית דיווחה מפי גורמים רשמיים מדמשק שכוחותיו של אסד פעלו לפיצוץ המטוסים בבסיס חיל האוויר ג'ארה במזרח חאלב, שדה תעופה צבאי שנפל בידי אנשי דאע"ש. על פי הידיעה מטוס קרב נוסף שנפל לידי דאע"ש, מוסתר ואנשיו של אסד ממשיכים לחפש אחריו. על פי חלק מהדיווחים באתרים בשפה הערבית, מטוסי המיג הם מטוסים מיושנים שכבר אינם פעילים.

מוקדם יותר השבוע דווח על עליית מדרגה מדאיגה ביכולת של דאע"ש: ארגון בריטי העוקב אחר פעילות הארגון דיווח כי טייסים עירקים שהצטרפו לשורות ארגון הטרור הקיצוני החלו לאמן טייסים משורות הארגון באמצעות שלושה מטוסי קרב שהצליחו לתפוס במהלך הלחימה. "קצינים עירקים ששירתו בתקופתו של סדאם חוסיין מאמנים את אנשי הארגון", מסר בכיר בריטי. "אנשים רבים רואים את הטיסות שלהם, הם המריאו מנמל התעופה המקומי".

על פי הדיווח, המטוסים יוצאים מנמל תעופה סורי שעליו הצליחו לוחמי דאע"ש להשתלט במחוז חלב שבצפון המדינה. דובר הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית התייחס לדיווח, והכחיש אותו בתוקף: "ארצות הברית לא מודעת לפעולות טיסה שנעשות על ידי ארגון המדינה האסלאמית בסוריה או בכל מקום אחר. אנחנו עוקבים אחר פעילות הארגון, ונמשיך לבצע תקיפות נגד לוחמי ובסיסי הארגון".