הוכחה מצולמת? "נשק כימי בדאע"ש"

לוחמי צבא לבנון ואנשי חיזבאללה תיעדו, לטענתם, מכלי נשק כימי שנתפסו בידי אנשי דאע"ש בצפון-מזרח לבנון. התמונות האלה מצטרפות לעדויות של הכורדים שלטענתם הותקפו בנשק כימי. בישראל עוקבים בדאגה

אלה מצבורי הנשק הכימי של דאע"ש? (חדשות 2)

בעוד המערב ממשיך להילחם בארגון המדינה האסלאמית, נאספות עוד ועוד עדויות לכך שפעילי דאע"ש עושים שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. תמונה חדשה מאזורי הקרבות עשויה לספק הוכחה נוספת לשימוש של הארגון הקיצוני בנשק המסוכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונה שצולמה לפני כשבועיים בעיר ארסל שבצפון מזרח לבנון, שם נלחמים חיזבאללה והצבא המקומי בדאע"ש, תועדו מיכלים ושקיות בהם מה שנראה כמו נשק כימי. לטענת הלבנונים, הנשק המדובר נתפס בידיהם של פעילי המדינה האסלאמית שחוסלו בלחימה.

במקביל, דוח של חוקר במרכז הבינתחומי בהרצליה חושף עדויות של כורדים, שנלחמו מול דאע"ש בצפון סוריה, וטוענים כי הארגון עושה שימוש בנשק כימי. לדבריהם, בשבועות האחרונים החלו הפעילים להשתמש בנשק המסוכן, אותו השיגו כשהשתלטו על מחסני תחמושת במדינה.

דאע"ש בסוריה (רויטרס)

אכן, לא מן הנמנע שעם היחלשותו של אסד ואובדן מעוזי שלטון לידי המדינה האסלאמית, שמים פעילי הארגון את ידיהם גם על נשק כימי. לאחרונה, פרסם האו"ם כי לפחות שמונה אחוזים מהנשק הכימי הסורי עדיין נמצא בידי השלטון. גם גורמים בסוריה הודו כי קיימים ארבעה מתקנים, בהם מכון מחקר ומכון ייצור - שהם עדיין לא חשפו ונמצאים בידיהם.

בישראל מסתכלים בדאגה אחר המידע על הנשק הכימי וחוששים כי ככל שלוחמי דאע"ש מתקרבים לגבול, אין מניעה שיעשו שימוש במתווה הלחימה הזה גם נגד סיורים של הצבא בחרמון וברמת הגולן. עם זאת, בשלב זה הופסקו הייצור וחלוקת ערכו המגן.