חשש: דאע"ש השתמשו בנשק כימי ליד קובאני

רשת "פוקס" האמריקנית מפרסמת צילומים קשים לצפייה שמעלים חשד שלפיו אנשי "המדינה האסלאמית" השתמשו בגז חרדל או דומיו כדי להמית כורדים בעיר הסמוכה לגבול עם טורקיה

חשש: דאע"ש הפעילו נשק כימי. ארכיון (רויטרס)

תמונות שפרסמה הערב (שני) רשת פוקס ניוז האמריקנית מעלות חשש שלפיו פעילי דאע"ש עשו שימוש בנשק כימי כדי לרצוח כורדים. החומרים המסוכנים, כך על פי הפרסום, נלקחו ממאגרים ישנים של סדאם חוסיין בעירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התמונות, שהושגו לראשונה על ידי המגזין של המכון לסקירת המזרח התיכון ויחסים בינלאומיים במרכז הבינתחומי בהרצליה (MERIA), מראות את גופותיהם של סורים ממוצא כורדי שהומתו לכאורה בגז על ידי אנשי "המדינה האסלאמית" בעיר קובאני במחוז חאלב שבסוריה בחודש יולי השנה.

עורך המגזין, ג'ונתן ספייר, אמר לפוקס ניוז כי "מומחים מאמינים שהכורדים הוצאו להורג עם מה שנראה כמו גז חרדל או חומר כימי אחר הגורם לשלפוחיות". לדבריו, "אם התמונות אותנטיות, ואין שום סיבה להאמין שהן לא - הרי שמדובר בשימוש ברור בנשק כימי".

בתצלומים הקשים לצפייה נראות כוויות חמורות על עורם של ההרוגים. ניסן אחמד, שר הבריאות הכורדי, אמר לספייר כי "כוויות ונקודות לבנות על גופות המתים מצביעות על שימוש בחומרים כימיים שהוביל למוות - ללא פציעות או דימומים נראים לעין".

המומחים טוענים כי הנשק הכימי הופעל על ידי דאע"ש ב-12 ביולי, בכפר סמוך לקובאני הקרובה לגבול עם טורקיה - שעומדת בלב הקרבות בין הכורדים ל"מדינה האסלאמית".