לעין המצלמה: כופר עבור חטופי או"ם. תיעוד בלעדי

שוב ושוב טוענות ממשלות המערב יחד עם האו"ם כי אסור לשלם כופר לארגוני טרור כמו דאע"ש ואל-קאעידה כדי לשחרר חטופים. אז כיצד קרה שלפני חודש שוחררו 45 חיילי או"ם שנחטפו על ידי ג'בהת א-נוסרה? תיעוד שהגיע לידי חדשות 2 מראה כיצד שולם עבור 45 חיילי או"ם "פיצוי"

מדינות המערב מכריזות שוב שוב שהן לא נושאות ונותנות עם טרוריסטים ושלא ישלמו כדי לשחרר שבויים. גם האו"ם הצהיר שלא שילם או ישלם לארגונים אסלאמיסטיים קיצוניים כדי לשחרר פקחים של הארגון שנחטפו. אבל כפי שנראה בתיעוד שהגיע לידי חדשות 2 - ההכרזות טובות בעיקר לתקשורת. במציאות עושים כל מה שצריך כדי לשחרר חטופים בלי לסכן אותם, גם אם פירוש הדבר הוא להזרים עשרות מיליונים לארגוני טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כמעט חודשיים נחטפו 45 חיילי או"ם מפיג'י על ידי ג'בהת א-נוסרה, הפלג הסורי של ארגון אל-קעידה, האחים התאומים של דאע"ש, שהשתלטו על חלק מאזורי הגבול בין סוריה לישראל.
בזמן שהשבויים הוחזקו על ידי ארגון הטרור, התנהלו מגעים חשאיים לשחרורם - משא ומתן לתשלום כופר.

ביום חמישי, 11 בספטמבר, לפני חודש בדיוק, הגיעו האנשים האלה לגבול ישראל-סוריה, לבשו שכפ"צים וחצו את הגדר לצד הסורי. בשלב הזה כבר נסגרו פרטי העסקה: לא האו"ם, לא פיג'י, אלא קטאר - העבירה 25 מיליון דולר לג'בהת א-נוסרה.

נציגי האו"ם מחכים בקוצר רוח לנציגי החוטפים. ואז, כמו בכל הפלישות של דאע"ש בעירק ובסוריה, מגיחה שיירת טנדרים ובה מפקדי אל-קאעידה - לבושים שחורים מכף רגל ועד ראש. כל זה קורה מטרים ספורים מהגבול הישראלי. חיילי צה"ל משקיפים בדריכות על הנעשה, הנשק מכוון כל הזמן, מוכנים למקרה שהעסקה תשתבש.

כמו בסרטים, איש המחשבים של החוטפים שולף מחשב נייד ומניח אותו על הטנדר. הוא בודק אם ההפקדה בוצעה - אם 25 מיליון הדולרים נכנסו לחשבון הבנק של ג'בהת א-נוסרה. כמעט שעתיים חולפות והכסף עדיין לא נכנס. אנשי ג'בהת א-נוסרה מאבדים סבלנות. נציג האו"ם רץ מצד לצד חסר מנוחה.

לפתע מגיע האישור: הכסף הקטארי הופקד בחשבון של אל-קעידה. מכאן הכל קורה מהר מאוד - שערי הבסיס נפתחים וחיילי האו"ם עולים על הרכבים ובתחושת הקלה פוצחים בשירי ניצחון.