לוחם לשעבר בדאע"ש: "התקיפות של ארה"ב רק מחזקות את הארגון"

אחרי שלחם במשך חודשים ארוכים עם אנשי דאע"ש בסוריה, אומר האיש בריאיון לרשת סקיי כי הפעולה האווירית של הקואליציה הבינלאומית לא תשיג את מטרתה: "היא רק מאחדת את הארגונים השונים ומגבירה את שיתוף הפעולה". לדבריו, מאז התקיפות האחרונות עוד ועוד מתנדבים מצטרפים למדינה האסלאמית

מה מוביל זרים להתגייס לשורות ארגון הטרור האסלאמי הקיצוני? בעוד מדינות המערב מגבירות את התקיפות האוויריות על מטרות דאע"ש בעירק ובסוריה, מספר לוחם שפרש מדאע"ש כי דווקא המאמץ הצבאי המוגבר של ארה"ב ויתר המדינות השותפות בקואליציה נגד ארגון הטרור, מוביל רבים יותר להתגייס לשורותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לרשת "סקיי" הבריטית שפורסם היום (שני), אמר אבו אחמד כי ידוע לו על לוחמים חדשים שהצטרפו לדאע"ש מאז החלו התקיפות האוויריות: "עוד ועוד לוחמים מתגייסים לשורות ארגון הטרור, כמו גם לארגון ג'בהת אל-נוסרה הקיצוני. התקיפות רק גורמות לגדודי הלוחמים השונים להתגבש".

עוד סיפר מדוע כל כך הרבה לוחמים זרים מצטרפים לדאע"ש: "הם הולכים לסוריה כדי להפוך לקדושים מעונים. הם אומרים שהחיים הקודמים שלהם הסתיימו ושאין דרך חזרה. רובם קורעים וזורקים את הדרכונים שלהם כשהם מגיעים לשטח סוריה".

15 יורו לכל לוחם שמוברח לשטח סוריה

בריאיון שוחחו כתבי הרשת הבריטית גם עם אבו מוסטפא (שם בדוי), שסייע בהברחת מאות לוחמי דאע"ש חדשים להיכנס לתחומה של סוריה ובהוצאתם מהמדינה לאחר שנפצעו בקרבות. לדבריו, ההברחות מתרחשות דרך פרצות בגבול בין סוריה לטורקיה - דרכן מגיעים פעילי הטרור לסוריה במכוניות, מתוך שטח טורקיה. בין האנשים שמוברחים לתוך שטח סוריה גם משפחות שלמות, בהן נשים וילדים.

מאות לוחמים זרים הוברחו לסוריה (AP)

"על כל לוחם שאני מצליח להבריח לסוריה אני מקבל 15 יורו", סיפר אבו מוסטפא. "המשטרה הטורקית מצליחה לפעמים לתפוס את הלוחמים שאני מסייע להבריח. לא מזמן תפסה כמה זרים שדיברו אנגלית שרצו להיכנס לסוריה ולהצטרף לדאע"ש. חלקם לא ידעו בדיוק למה הם הגיעו, רק אמרו שהם רוצים להיכנס לשטח המדינה האסלאמית", תיאר.

אובמה הודה: "המעטנו בערכו של דאעש"

אתמול הודה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS כי ארצו לא העריכה נכונה את עלייתו של "ארגון המדינה האסלאמית" בעירק ובסוריה ואת יכולותיו של צבא עירק להדוף את דאע"ש.

המראיין, סטיב קרופט, ביקש מהנשיא להתייחס לדבריו של ראש שירותי המודיעין ג'יימס קלאפר, שטען כי ארה"ב לא רק שהמעיטה בהערכת יכולותיו של דאע"ש, אלא גם העריכה יתר על המידה את יכולות צבא עירק להילחם בקבוצה הקיצונית. "זה נכון", אישר אובמה, "זה לגמרי נכון".

"דאע"ש ניצלו את הכאוס בסוריה". אובמה (רויטרס)


"בסופו של דבר", הסביר אובמה, "מה שקרה עם דאע"ש היה, שהיה לך את אל-קאעידה בעירק, שהייתה קבוצה אכזרית, אבל המארינס שלנו בעזרת השבטים הסונים הצליחו לדכא אותם. הם ירדו מתחת לאדמה, אבל בשנים האחרונות, במהלך הכאוס במלחמת האזרחים בסוריה, כשאזורים שלמים במדינה הפכו לאזורים נטולי שליטה, הם יכלו לבנות את עצמם מחדש ולנצל את הכאוס".

לדבריו, הארגון במצב שנוצר יכול היה למשוך אליו לוחמים זרים שהאמינו "בשטויות של הג'יהאד שלהם" והגיעו מאירופה לארה"ב, אוסטרליה וחלקים נוספים בעולם המוסלמי. "כך זה הפך לגראונד זירו לג'יהאדיסטים ברחבי העולם", אמר הנשיא.