הוסכם: ממשלת האחדות תשלוט ברצועה

גורמים בשני הצדדים המקורבים לשיחות בקהיר דיווחו על התקדמות ממשית והסכמות על מספר נושאים שהיו שנויים במחלוקות. לדברי גורם בחמאס, "הודעה על כך תתפרסם מאוחר יותר". לא נמסר פירוט על ההסכמות

האם זהו סופה של המחלוקת בקרב הפלגים הפלסטיניים? כלי תקשורת ערביים מדווחים כי היום (חמישי) הושגה "פריצת דרך" בשיחות בין פתח לחמאס בנוגע לכינון ממשלת האחדות ברשות. בין השאר דווח כי הממשלה החדשה תהיה זו שתשלוט ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת השיחות שהחלו כבר אתמול בין שתי המשלחות בקהיר, נוהלו מגעים אינטנסיביים במטה מודיעין הכללי המצרי. ההסכם על ממשלת האחדות הושג באמצעות מכבש לחצים מצרי שהופעל על שני המחנות בכדי להגיע להבנות. 

במסגרת ההסכם, הרשות תחזור לקחת אחריות על רצועת עזה ותשקם את מצבה בעקבות מבצע "צוק איתן". עוד הוסכם כי מי שיאייש את המעברים יהיו אנשי הביטחון של אבו מאזן. על פי הדיווחים, ההסכם צפוי להיכנס לתוקפו בטווח המיידי. 

השיחות שהחלו אתמול, באו על רקע הדיונים המשותפים שניהלה ישראל באופן עקיף עם הפלסטינים בקהיר בכדי לגבש את הפסקת האש לאחר מבצע צוק איתן בדרום. ממשלת האחדות הוקמה בחודש יוני, אולם נושאים רבים נותרו עדיין במחלקות. מחד, טענו בפתח כי חמאס ממשיך בניהול ממשלה נפרדת בפועל ברצועה, בעוד שבחמאס טענו מאידך כי ממשלו של אבו מאזן טרם שילם את משכורותיהם של עובדי הממשל בעזה.

מעבר רפיח יעבור לשליטת פתח? ארכיון (רויטרס)

"משכורותיהם של כל עובדי המדינה ברצועה ישולמו על ידי ממשלת האחדות", הסביר בכיר פתח עזאם אל אחמד בנוגע לאופן שבו תתפקד הממשלה החדשה ברצועת עזה. "כולם פלסטינים וממשלת האחדות היא ממשלתם של כל הפלסטינים", הבהיר.