המטיף אבו-קטאדה זוכה מחשד למעורבות בפעילות טרור

לישראלים רבים שמו לא מוכר, אך המטיף המוסלמי אבו-קטאדה הפך בשנים האחרונות לאחת הדמויות המוכרות ביותר באירופה. לאחר שנחשד במעורבות בפעולות טרור בעודו מתגורר בבריטניה, במהלך הליך ההסגרה הוא הפך למרכז של דיון ציבורי על ההגירה המוסלמית. עכשיו, במפתיע, ביהמ"ש בירדן זיכה אותו מההאשמות נגדו

אל-קטאדה בבית המשפט, היום (AP)

אחת הפרשיות שהסעירו את בריטניה הגיעה לסיום מפתיע בירדן: המטיף המוסלמי אבו-קטאדה זוכה בבית משפט ברבת עמון מהחשדות שסייע לתכנן פעולות טרור. אבו-קטאדה, שייחסו לו תפקיד בכיר באל קעידה, הוסגר מבריטניה לירדן לאחר סערה ציבורית בממלכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו-קטאדה, יליד בית לחם ובעל אזרחות ירדנית (הוא נולד כשהגדה הייתה תחת ריבונות ירדן), היגר לבריטניה ב-1994. הוא נחשד שסייע לתכנן פעולות טרור נגד מטרות מערביות - כולל נגד תיירים ישראלים - במהלך שנת 2000 שיתקיימו על אדמת ירדן. בבריטניה התנהל נגדו הליך הסגרה ארוך בעקבות בקשה של הרשויות בירדן להעמיד אותו לדין.

הדיון הציבורי בממלכה האם להסגיר את האיש או לא עורר רגשות עזים, כשמצד אחד בני הקהילה המוסלמית וגורמי שמאל במדינה אמרו כי בירדן הוא לא יקבל משפט צדק ושאין ספק כי הוא יוצא להורג, ואילו גורמי ימין הפכו אותו לסמל של כל מה שרע בהגירה המוסלמית לממלכה.

בסופו של דבר הוחלט להסגיר אותו לירדן והוא הגיע בחזרה לממלכה ההאשמית ב-2013. כאמור, בניגוד לציפיות המוקדמות בית המשפט זיכה אותו, מבלי לנמק מדוע, וכעת כבר התחיל ויכוח ציבורי בבריטניה על האם יש לאפשר לו לחזור להתגורר בלונדון.