השבוי הבריטי בסרטון נוסף: "המערב לא יכול למוטט את דאע"ש"

ארגון הטרור פרסם סרטון חדש בו נראה העיתונאי הבריטי שנפל בשבי, ג'ון קנטלי, שבו הוא מגן על מטרות הארגון ותוקף את המערב ואת ארה"ב: "אובמה יסתבך בעירק בדיוק כמו בוש". העיתונאי, שלא נראה בסכנת חיים, שוחרר מידי דאע"ש כבר ב-2012 אך שב לסוריה וחזר לחסות הארגון

ארגון דאע"ש פרסם סרטון נוסף שבו נראה העיתונאי הבריטי ג'ון קנטלי מעביר ביקורת על ההכנות של הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב לתקוף מטרות של הארגון. העיתונאי הוחזק בעבר בשבי הארגון, שוחרר לבריטניה - אך חזר לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון, באורך של חמש דקות, קנטלי מציע לנשיא ארה"ב אובמה להפסיק את התקיפות נגד הארגון ומזהיר כי כמו שקרה לקודמו בתפקיד ג'ורג' בוש, מערכה צבאית בעירק תשאב את ארה"ב למקומות שבהם היא לא צריכה להיות. "הוא נשאב בדיוק לאותה מלחמה של ג'ורג' בוש, מלחמה אותה הוא עצמו כינה מטופשת ופעל כדי להרחיק את אמריקה ממנה בתחילת כהונתו", אומר קנטלי בסרטון.

קנטלי עצמו לובש את המעיל הכתום שהפך למעין סימן היכר של שבויי הארגון. הוא יושב מאחורי שולחן ומאחוריו פרוש בד שחור. הוא נראה נינוח, ומדבר כשידיו שלובות לפניו, כשהוא אומר את המסרים בעל פה ולא מקריא אותם מדף כתוב. במהלך הסרטון שילבו עורכיו קטעים שונים מהתקשורת המערבית, כמו ראיונות של ראש ה-CIA לשעבר ודברים שאמר ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

"הארגון הוא תנועת הג'יהאד החזקה ביותר בהיסטוריה המודרנית, והיא אינה יכולה להיפגע על ידי פוליטיקאים מהמערב", אומר קנטלי. "מאז וייטנאם לא נראתה תנועה שיכולה לסחוף כך את ההמונים, אנחנו מונים יותר חיילים מדי יום, לא מדובר בכמה אנשים לא מאורגנים עם קלצ'ניקובים". כמעט במקביל לפרסום הסרטון, החלו כוחות המערב לתקוף הלילה מהאוויר לראשונה את יעדי דאע"ש בסוריה, לצד ההפצצות בעירק.

האם העיתונאי לוקה בתסמונת שטוקהולם?

קנטלי עצמו נפל בשבי הארגון במהלך שנת 2012, כשתופעת חטיפת העיתונאים עוד הייתה נדירה יחסית בסוריה מכיוון שכוחות המורדים הסורים רצו אז בסיקור תקשורתי אוהד. בין הכתבים שחיפשו אחר קנטלי היה גם ג'יימס פולי, שלאחר מספר חודשים נעלם בסוריה והוצא להורג על ידי דאע"ש בחודש אוגוסט 2014.

הוא שוחרר בחודש יולי 2012 יחד עם כתב הולנדי, אך לאחר מספר חודשים נעלמו עקבותיו. חבריו העיתונאים החלו לחשוד כי הוא נעדר בנסיבות מחשידות לאחר שלא הצליחו ליצור עמו קשר, וב-2013 העיתונאי שעבד עבור מספר כלי תקשורת בריטים לא התייצב במשפט שנערך לשוביו. על פי ההערכה בבריטניה, קנטלי שב לסוריה על מנת לפגוש את שוביו.

בזמן השבי: "חשבתי שזה הסוף"

לאחר שחרורו מהשבי, תיאר קנטלי את תקופת השבי במאמר שכתב ל"סאנדיי טיימס" הבריטי באוגוסט 2012: "רצתי על מנת להציל את חיי, בעודי יחף ואזוק, בזמן שלוחמי ג'יהאד בריטים עם מבטא לונדוני ירו לעברי כדי להרוג. הם כיוונו את רובי הקלצ'ניקוב לעבר כתב בריטי - לונדוני נגד לונדוני. כדור פגע בידי ובאוזני, ואף סורי לא היה בשטח".

 בהמשך תיאר כיצד חשש שיוצא להורג: "באמת חשבתי שזה הסוף", אז לאחר כשבוע הוא חולץ על ידי צבא המורדים הסורי. לאחר מכן כתב קנטלי עבור המגזין "FHM" כי הרופאים באזור העבירו לו מידע ומזון, וכי חווה במהלך השבי את סינדרום שטוקהולם, בו השבויים מזדהים עם השובים שלהם.