לא בלי בתי: גירסת מלחמת האזרחים בסוריה

אם מוסלמית מצרפת נאלצה לצאת למאבק בינלאומי לאחר שבעלה החליט להצטרף לשורות המורדים בסוריה ולחטוף את בתם. "פעם הוא אמר שהיא הלכה לבית הספר ובפעם אחרת הוא אמר שהיא מתה", סיפרה האם. בתם של השניים חולצה רק לאחר התערבות כוחות הצבא הטורקי והממשל הצרפתי

הסרט "לא בלי בתי" משנת 1991 המתאר את סיפורה יוצא הדופן של הסופרת בטי מחמודי ובתה, הפך בחודשים האחרונים לסיפור חייהן של אם ובתה מצרפת. לאחר שאבי בתם של בני הזוג הצטרף לשורות הלוחמים בסוריה, פעלה האם בכל כוחה להשיב את בתה מידיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סיפורן של האם ובתה מתחיל בראשית מלחמת האזרחים בסוריה, כשהאם ובעלה המוסלמים המתגוררים בליון שבצרפת, החליטו להעתיק את מקום מגוריהם לסוריה בעקבות החלטתו של הבעל לחבור לכוחות המורדים נגד צבאו של נשיא סוריה בשאר אסר. האיש הצטרף לשורות ארגון ג'בהת אל נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה ולקח חלק במלחמת האזרחים על אדמת המדינה החרוכה.

בשלב מסוים, החליט אבי המשפחה לחטוף את בתם הקטנה של השניים, תוך שהוא מודיע לאם כי הם הולכים להיות שאהידים בלחימה נגד אסד. הקשר עם האב והבת ניתק, ולרשות האם עמדו רק כמה שיחות טלפון חפוזות עם הבעל בהן ניסתה לשכנע אותו לחזור בו מדעתו האיתנה.

האב הכריז: "נהפוך לשאהידים"

"הוא אמר שהוא רוצה שהוא ואסיה (בתם של השניים) ימותו כשאהידים", סיפרה האם בריאיון לרשת "אל ערביה" בתחילת הפרשה, "כשהיא נחטפה היא הייתה בת שנה וחצי. היא לקחה את הטלפון הסלולרי מידיו וקראה לי אמא, אמא". אלא שמאותו רגע, אמרה האם שאינה מצליחה לעצור את הדמעות לא שמעה את קולה של בתה.

"בכל יום הוא אמר לי משהו אחר"

על אף הקשיים והתסכול, האם החליטה שלא לוותר ולהשיב את בתה לחיקה. "יום אחד הוא אמר לי שהיא מתה, וביום אחר הוא טען שהיא הלכה לבית הספר", סיפרה.

חודשים רבים לאחר מכן היא יצאה למאבק ציבורי ממושך בכדי להחזיר את בתה הביתה. האם גייסה פוליטיקאים וניסתה לעורר מודעות ציבורית לסיפור הקשה באמצעות הרשתות החברתיות.

חילוץ הבת מידי האב

בסופו של דבר הצליחה האם לעורר את תשומת הלב של אנשי מערך המודיעין בצרפת, וכן נעזרה בפוליטיקאים במדינה בכדי לשכנע את הבעל לדלג מעבר לגבול הסורי לשטח טורקיה. האב כנראה הבין שהיא תפגוש אותו רק כדי לפגוש את הבת. פגישתם של השניים בתחילת החודשה היתה בגדר סופו הטוב של הסיפור, לאחר שאנשי המודיעין והמשטרה הטורקים תפסו את הבעל ולקחו את בתם של השניים במסגרת מבצע חשאי.