גם טורקיה תצטרף למאבק נגד דאע"ש? שוחררו 49 מאזרחיה שנשבו

בעוד כוחות של צבא ארה"ב וצרפת ממשיכים לתקוף מטרות של ארגון הטרור הקיצוני מהאוויר, הודיעה היום טורקיה כי הצליחה לשחרר 49 מאזרחיה שנשבו בידי פעילי הארגון הקיצוני בצפון עירק לפני 3 חודשים. "הם בריאים ושלמים וחולצו לאחר מאמצי מודיעין", הצהיר הנשיא הטורקי ארדואן, שלא הורה עד כה להצטרף למתקפות מחשש לחייהם

49 שבויים ניצלו מאכזריות חברי הארגון (רויטרס)

 טורקיה בדרך להצטרף למאבק בארגון הטרור הרצחני? 49 אזרחים טורקים, בהם דיפלומטים, חיילים וילדים, שוחררו הלילה (שבת) משבי ארגון דאע"ש - זאת לאחר שפעיליו חטפו אותם בעיר מוסול שבצפון עירק בחודש יוני האחרון. כעת, משהוסר החשש לחייהם - באנקרה עשויים לשקול הצטרפות למאבק המזוין בדאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש ממשלת טורקיה, אחמט דאבוטולו, הודיע הלילה על שחרורם של עשרות השבויים הטורקים לאחר קרוב ל-100 ימים בשבי הקיצונים האסלאמיים: "הם שוחררו והוחזרו לטורקיה וכעת הם בטוחים", הרגיע. הם הוסעו באוטובוסים מהעיר סנליאורפה שבדרום טורקיה לאחר שנבדקו והתברר כי מצבם הכללי טוב.

"השחרור - הודות למאמצי מודיעין". ארדואן (AP)


הנשיא הטורקי ארדואן אמר הבוקר כי החטופים, שנשבו מבניין השגרירות הטורקית במוסול, שוחררו במבצע מתוכנן מראש שיזמו מנגנוני המודיעין של טורקיה. כלי תקשורת טורקיים חשפו הבוקר פרטים מעטים ממבצע שחרור החטופים: בין היתר נטען כי טורקיה לא שילמה דמי כופר לחוטפים עבור שחרור 49 האזרחים. בנוסף, דווח כי לא התחוללו כל עימותים בין פעילי הארגון שהחזיקו בהם לבין המחלצים.

עד כה נמנעה טורקיה, חברה בברית נאט"ו, לנקוט בפעולות של ממש כנגד ארגון המדינה האסלאמית מחשש לשלומם של החטופים, אולם כעת, מששוחררו, ייתכן ובאנקרה ישקלו ליזום צעדים נגד פעילי הארגון שהשתלטו על שטחים בעירק ובסוריה, הגובלות במדינה.

המערכה נגד דאע"ש נמשכת: צרפת תקפה לראשונה מהאוויר

אתמול (שישי) הצטרפו למערכה לראשונה גם מטוסים של חיל האוויר הצרפתי, שתקפו יעדים של דאע"ש בצפון עירק. "מטוסינו ביצעו הבוקר תקיפה ראשונה נגד מתקנים לוגיסטיים של הטרוריסטים", הודיעה לשכתו של נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. "המטרה בצפון-מזרח עירק הושמדה לחלוטין". בצרפת הבהירו כי לא מדובר בתקיפה האחרונה של הכוחות מטעמה במדינה.

פליטים סוריה סמך לגבול הטורקי, שלשום (רויטרס)

ובעוד מטוסי צרפת תוקפים מטרות של דאע"ש, בסוריה מנסים אלפי אזרחים להימלט מזרועות הטרוריסטים. בתמונות שנחשפו אמש מגבול טורקיה-סוריה, נראה "נחיל" של אלפי פליטים עומד סמוך לגדר הגבול, מתחנן לעזרה, בעוד אנשי הביטחון הטורקיים עומדים על המשמר ודואגים שאף אחד לא יפרוץ את הגדר.

ממשיכים בניסיונות השתלטות על ערים וכפרים (רויטרס)

התמונות הללו מגיעות מהעיר סורוק שבדרום-מזרח המדינה, אחרי שפעילי דאע"ש הטילו מצור על עיר שאוכלוסייתה כורדית ו-21 כפרים סמוכים בסוריה. 3,000 האזרחים הנמלטים הגיעו לגבול אתמול, כשהם נושאים עימם את רכושם בתוך שקים.

התקדמות פעילי דאע"ש בסוריה נבלמת?

במקביל, דיווחו השבוע כלי תקשורת בעולם הערבי כי הצבא הסורי הצליח להדוף את לוחמי דאע"ש מאזורים בקרבת הבירה דמשק וגרם לפגיעות במתקני הארגון. על פי הדיווח ברשת התקשורת האירנית "PressTV", הצבא הסורי נחוש להרחיק את הארגון הקיצוני מאפשרות הפגיעה במוסדות השלטון.

על פי הדיווחים, עיקר הלחימה מתרחשת בעיר ג'ובאר מזרחית לבירה, והפצצה אווירית כבדה הפועלה באזור לצד מתקפה רגלית. עימותים נוספים נרשמו לאורך גזרת מחוז אל-גוטה, ובמקביל מנסה הצבא הסורי להשיג גישה לערים בהן שולטים החמושים ממזרח לבירה.

כוחות דאעש בסוריה. ארכיון (טוויטר)

עם זאת, ארגון דאעש המשיך לנסות במקביל להשתלט על ערים סמוכות ולהקים רצף טריטוריאלי בסמוך לבירה, על מנת לאפשר את הקמת הח'ליפות האסלאמית במדינה. שתי ערים סמוכות לג'ובאר - דוחנייה וקבאס - הותקפו על ידי הקיצונים ופונו מתושבים.