האם הכתב הבריטי חזר מרצונו לשבי דאע"ש?

ארגון הטרור פרסם סרטון חדש בו נראה עיתונאי בריטי שנפל בשבי. העיתונאי, שלא נראה בסכנת חיים, שוחרר מידי דאע"ש כבר ב-2012 אך שב לסוריה וחזר לחסות הארגון. בצירוף מקרים מצמרר, אחד העיתונאים שניסה לאתר את מקום השבי שלו לפני שנתיים הוא ג'יימס פולי, שהוצא להורג בסרטון על ידי "המדינה האסלאמית"

קנטלי לאחר שחרורו ב-2012 (דיילי מייל)

האם העיתונאי הבריטי שהבטיח "להפריך את השקרים על ארגון המדינה האסלאמית" לוקה בסינדרום שטוקהולם? הסרטון החדש של דאע"ש שפורסם היום (חמישי) עורר סערה, לאחר שהכתב הבריטי ג'ון קנטלי קרא לצופים "ללמוד על הארגון" בסדרת שידורים מיוחדת. התיעוד החריג, בו קנטלי לא נראה מאויים, העלה ספקות רבים לגבי סיפור השבי של איש התקשורת, שנעלם בסוריה יחד עם כתבים אחרים שהוצאו להורג בסרטונים הקודמים של ארגון הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ואכן, קנטלי עצמו נפל בשבי הארגון בעבר במהלך שנת 2012, כשתופעת חטיפת העיתונאים עוד הייתה נדירה יחסית בסוריה מכיוון שכוחות המורדים הסורים רצו אז בסיקור תקשורתי אוהד. בין הכתבים שחיפשו אחר קנטלי היה גם ג'יימס פולי, שלאחר מספר חודשים נעלם בסוריה והוצא להורג על ידי דאע"ש בחודש אוגוסט 2014.

קנטלי שוחרר בחודש יולי 2012 יחד עם כתב הולנדי, אך לאחר מספר חודשים נעלמו עקבותיו. חבריו העיתונאים החלו לחשוד כי הוא נעדר בנסיבות מחשידות לאחר שלא הצליחו ליצור עמו קשר, וב-2013 העיתונאי שעבד עבור מספר כלי תקשורת בריטים לא התייצב במשפט שנערך לשוביו. על פי ההערכה בבריטניה, קנטלי שב לסוריה על מנת לפגוש את שוביו.

לאחר שחרורו מהשבי, תיאר קנטלי את תקופת השבי במאמר שכתב ל"סאנדיי טיימס" הבריטי באוגוסט 2012: "רצתי על מנת להציל את חיי, בעודי יחף ואזוק, בזמן שלוחמי ג'יהאד בריטים עם מבטא לונדוני ירו לעברי כדי להרוג. הם כיוונו את רובי הקלצ'ניקוב לעבר כתב בריטי - לונדוני נגד לונדוני. כדור פגע בידי ובאוזני, ואף סורי לא היה בשטח".

"הוא אמר שהוא רוצה לחזור לסוריה"

בהמשך תיאר כיצד חשש שיוצא להורג: "באמת חשבתי שזה הסוף", אז לאחר כשבוע הוא חולץ על ידי צבא המורדים הסורי. לאחר מכן כתב קנטלי עבור המגזין "FHM" כי הרופאים באזור העבירו לו מידע ומזון, וכי חווה במהלך השבי את סינדרום שטוקהולם, בו השבויים מזדהים עם השובים שלהם.

כתב ה"אינדיפנדנט" הבריטי, קים סנגופטה, נזכר הערב (חמישי) כי נפגש עם קנטלי כחודשיים לאחר שחרורו, וזה סיפר לו על רצונו לשוב לסוריה "על מנת לפגוש את הלוחמים ששחררו אותו", אך ייתכן כי למעשה התכוון לפגוש שוב את לוחמי דאע"ש. "אחר כך, שסיקרתי את מבצע 'עופרת יצוקה' בישראל שמעתי שג'ון נחטף שוב, ואיתו גם ג'יימס פולי", הוסיף סנגופטה. שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, אמר כי שמע את הדיווחים על הסרטון והדגיש כי הרשויות בבריטניה יחקרו את התיעוד החדש.

קנטלי האשים בסרטון שפורסם היום את הממשלה הבריטית ב"נטישתו", ותיאר כיצד ברצונו "להפריך את האמת המעוותת" שמופצת על ידי התקשורת במערב בסדרת סרטונים שיפרסם בהמשך. "מאוד מדאיג לראות לאן הדברים הולכים, זה נראה שההיסטוריה חוזרת על עצמה אבל שוב, יש עוד זמן למנוע את מה שנראה כמו רצף אירועים בלתי נמנע, אבל זה יקרה רק אם אתם, הציבור יפעל עכשיו", קרא העיתונאי לצופים. "הצטרפו אליי לפרקים הבאים ואולי תופתעו ממה שלמדתם".

השבוי בסרטון: "אין לי דבר להפסיד"

"בחודש נובמבר 2012 הגעתי לסוריה , שם נתפסתי בידי מדינת האסלאם. עכשיו, שנתיים אחר כך, הרבה מאוד דברים השתנו כולל הרחבת המדינה האסלאמית שכוללת אזורים גדולים במזרח סוריה ובמערב עירק, אזור גדול יותר מבריטניה ועוד מדינות נוספות", הוסיף. "אני יודע מה אתם חושבים - אתם אומרים לעצמם 'הוא עושה את זה רק כי הוא אסיר ומחזיקים אקדח ולראשו ואומרים לו מה לעשות'. ובכן, אני לא יכול להכחיש שאני אסיר, אבל אחרי שננטשתי על ידי ממשלתי וגורלי תלוי בידי הארגון. אין לי דבר להפסיד".

"אולי אחיה, אולי אני אמות - אבל אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו להעלות כמה עובדות שאתם יכולים לאמת, עובדות שבמידה ותפנימו אותם, אולי תוכלו להציל חיים", טען קנטלי שהאשים את התקשורת המערבית שלדבריו "מנסה לגרור את הציבור בחזרה לתהום, למלחמה נוספת עם המדינה האסלאמית אחרי שתי מלחמות נוראיות ולא פופולאריות באפגניסטן ועירק, למה הממשלה שלנו כל כך נחושה להסתבך בעוד סכסוך שהיא לא תוכל לנצח בו?""

לאחר מכן האשים השבוי את כלי התקשורת בהם עבד בסילוף האמת: "אני עומד לחשוף בפניכם את האמת בנוגע למערכת והמוטיווציה של דאע"ש וכיצד התקשורת במערב, כולל הארגונים שבהם עבדתי, שינו והפעילו מניפולציות בנוגע לאמיתות האלה בהצגתם בבית. יש שני צדדים לכל סיפור - אתם חושבים שאתם מקבלים את התמונה המלאה?"

"אני עומד לחשוף בפניכם את האמת על מה שקרה כאשר הרבה מאוד אזרחים אירופאים נלקחו בשבי ואחר כך שוחררו על ידי המדינה האסלאמית, וכיצד הממשלות האמריקניות והבריטיות מנהלות את הנושא הזה אחרת מכל מדינה אירופית אחרת", הוסיף והאשים השבוי. לדבריו, המדינות האחרות "דנות עם המדינה האסלאמית, ואנשיהם הגיעו הביתה, בעוד האמריקנים והבריטים נותרו מאחור".