עיתונאי בריטי שנשבה על ידי דאע"ש: "אחשוף את האמת על הארגון"

ארגון הטרור פרסם סרטון חדש בו נראה עיתונאי בריטי שנפל בשבי. העיתונאי, שלא נראה בסכנת חיים, טען כי התקשורת במערב משקרת לגבי הארגון: "אני אסיר וממשלתי נטשה אותי"

מלחמת התעמולה של דאע"ש נמשכת: ארגון הטרור הרצחני פרסם היום (חמישי) סרטון נוסף בו נראה עיתונאי בריטי, הנשבה על ידי הארגון. בסרטון מבטיח השבוי, שאינו נראה בסכנת חיים מיידית, "לחשוף את האמת מאחורי ארגון המדינה האסלאמית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השבוי הזדהה כג'ון קנטלי, ולדבריו הוא עבד כצלם וכתב עבור כלי תקשורת בריטים רבים. קנטלי דיבר למצלמה בזמן שישב מאחורי שולחן בחדר חשוך, כאשר לא ניתן לזהות את מיקומו. לאחר מכן האשים העיתונאי את הממשלה הבריטית ב"נטישתו", ותיאר כיצד ברצונו "להפריך את האמת המעוותת" שמופצת על ידי התקשורת במערב בסדרת סרטונים שיפרסם בהמשך.

"מאוד מדאיג לראות לאן הדברים הולכים, זה נראה שההיסטוריה חוזרת על עצמה אבל שוב, יש עוד זמן למנוע את מה שנראה כמו רצף אירועים בלתי נמנע, אבל זה יקרה רק אם אתם, הציבור יפעל עכשיו", קרא העיתונאי לצופים. "הצטרפו אליי לפרקים הבאים ואולי תופתעו ממה שלמדתם".

על פי תוכן הדברים, ברור כי הסרטון נערך השנה, אבל לא ברור מתי הוקלט - לפני או אחרי שהוצאו להורג העיתונאים האמריקנים ועובד הסיוע הבריטי.

"אני אסיר, אין לי מה להפסיד"

"שלום, שמי ג'ון קנטלי, אני עיתונאי בריטי ופעם עבדתי עבור כמה מהעיתונים הגדולים בבריטניה, כולל ה'סאנדיי טיימס', ה'סאן' וה'סאנדיי טלגראף'", סיפר. "בחודש נובמבר 2012 הגעתי לסוריה , שם נתפסתי בידי מדינת האסלאם. עכשיו, שנתיים אחר כך, הרבה מאוד דברים השתנו כולל הרחבת המדינה האסלאמית שכוללת אזורים גדולים במזרח סוריה ובמערב עירק, אזור גדול יותר מבריטניה ועוד מדינות נוספות".

"אני יודע מה אתם חושבים - אתם אומרים לעצמם 'הוא עושה את זה רק כי הוא אסיר ומחזיקים אקדח ולראשו ואומרים לו מה לעשות'. ובכן, אני לא יכול להכחיש שאני אסיר, אבל אחרי שננטשתי על ידי ממשלתי וגורלי תלוי בידי הארגון. אין לי דבר להפסיד", הוסיף.

"אולי אחיה, אולי אני אמות - אבל אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו להעלות כמה עובדות שאתם יכולים לאמת, עובדות שבמידה ותפנימו אותם, אולי תוכלו להציל חיים", טען קנטלי שהאשים את התקשורת המערבית שלדבריו "מנסה לגרור את הציבור בחזרה לתהום, למלחמה נוספת עם המדינה האסלאמית אחרי שתי מלחמות נוראיות ולא פופולאריות באפגניסטן ועירק, למה הממשלה שלנו כל כך נחושה להסתבך בעוד סכסוך שהיא לא תוכל לנצח בו?""

לאחר מכן האשים השבוי את כלי התקשורת בהם עבד בסילוף האמת: "אני עומד לחשוף בפניכם את האמת בנוגע למערכת והמוטיווציה של דאע"ש וכיצד התקשורת במערב, כולל הארגונים שבהם עבדתי, שינו והפעילו מניפולציות בנוגע לאמיתות האלה בהצגתם בבית. יש שני צדדים לכל סיפור - אתם חושבים שאתם מקבלים את התמונה המלאה?"

דאע"ש: "הלחימה רק החלה"

"אני עומד לחשוף בפניכם את האמת על מה שקרה כאשר הרבה מאוד אזרחים אירופאים נלקחו בשבי ואחר כך שוחררו על ידי המדינה האסלמית, וכיצד הממשלות האמריקניות והבריטיות מנהלות את הנושא הזה אחרת מכל מדינה אירופית אחרת", הוסיף והאשים השבוי. לדבריו, המדינות האחרות "דנות עם המדינה האסלאמית, ואנשיהם הגיעו הביתה, בעוד האמריקנים והבריטים נותרו מאחור".

שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, אמר כי שמע את הדיווחים על הסרטון והדגיש כי הרשויות בבריטניה יחקרו את התיעוד החדש. "הסרטונים האלה יכולים להיות מטרידים מאוד עבור המשפחות של המעורבים בפרשה", אמר לכתבים.

אתמול פרסם ארגון הטרור סרטון נוסף בשם "להבות המלחמה" - סרטון מושקע הנראה בתחילה כקדימון לסרט, בו מזהיר הארגון את נשיא ארה"ב אובמה מפני תגובת הארגון במקרה של פלישה קרקעית. הסרטון, שאורכו פחות מדקה, כולל אפקטים מיוחדים וצילום באיכות גבוהה שמעידים עד כמה הארגון משקיע בתדמיתו.

בסרטון נראים חלק מההישגים הקרביים של דאע"ש - בהם כלי נשק מתקדמים ופיצוצים מרשימים - לצד אזהרות על היקף הנזק שייגרם לחיילים האמריקנים אם ידרכו על אדמת עירק. במהלך הסרטון נראים צילומי ארכיון של טנקים וכוחות אמריקנים הסופגים הפגזות וסוחבים פצועים. בהמשך הסרטון מופיעים הכיתובים "להבות המלחמה" ו"הלחימה רק החלה", ובסופו נכתב "מגיע בקרוב", כפי שנהוג בקדימונים לסרטים.