לראשונה: דאע"ש הפילו מטוס קרב סורי

ארגון המדינה אסלאמית הפיל מטוס שתקף "מטרות ג'יהאד" במזרח סוריה. פעיל זכויות אדם סיפר כי המטוס שנפגע התרסק לתוך בית ומספר בני אדם נפגעו. בסוריה שאיבדה חלק משטחה, עורכים בשבועות האחרונים, ללא תיאום עם וושינגטון, גיחות תקיפה בלב מדינת אסלאם. זהו המטוס הראשון שדאעש מצליח להפיל

מטוס קרב סורי בסמי מזרח המדינה (רויטרס)

דאע"ש הפיל מטוס קרב של צבא סוריה שביצע מתקפה בעיר רעקה , בירת "מדינת האסלאם" של הארגון. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, המטוס שנפגע התרסק לתוך בית ומספר אנשים נפגעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי הדיווחים הראשוניים, בארגון המדינה האיסלאמית לקחו אחריות על הפעולה. המטוס הסורי הספיק לבצע חמש תקיפות הבוקר נגד עמדות של דאע"ש ברעקה - לפני שהופל על ידי דאעש. בחשבון הטוויטר, כתב פעיל שחתם בשם "אריות האסלאם": "תודה לאל, אנו יכולים לאשר שמטוס צבאי הופל סמוך לרעקה".

"זו הפלת המטוס הראשונה מאז שהמשטר הסורי החל לפעול מהאוויר בחודש יולי האחרון, אחרי ההכרזה על משטר החליפה בחודש יוני", אמר ראמי עבד אל-רחמאן, פעיל זכויות אדם ל-AFP.

בשבועות האחרונים נשיא סוריה בשאר אל-אסד האיץ את הפעילות האווירית במזרח סוריה, במיוחד בחבל דיר א-זור, איזור השליטה של דאע"ש. על פי הדיווחים במדינה, עשרות חמושים נהרגו במתקפות.

על רקע הדברים, בדמשק מדגישים כי המתקפות ומשימות המעקב של ארצות הברית, נעשות בלי תיאום עם הממשל הסורי, ואף משכו ביקורת מאנשיו של אסד ובני בריתו באיראן. ב-2012 כבר הופל מטוס של חיל האוויר הסורי, אז גורמי אופוזיציה אחרים הפילו את המטוס בחאלב.