בחמאס מודים: "ירינו מריכוזי אוכלוסייה"

לקראת פתיחת ועדת הבדיקה הבינלאומית לחקר אירועי "צוק איתן", בחמאס מודים לראשונה כי "טעויות נעשו". בכיר בארגון אף סיפר לסוכנות הידיעות איי.פי כי רקטות נורו מאזורים מיושבים: "עזה כולה היא שטח עירוני"

הודאה מפתיעה, ארכיון (רויטרס)

שבועיים לאחר סיום מבצע "צוק איתן" בעזה, בחמאס מודים לראשונה במה שבישראל היה ידוע לכל - שהארגון משתמש בריכוזי אוכלוסין על מנת לשגר מהם רקטות. בכירים בארגון הטרור העזתי אף מודים בפני סוכנות הידיעות איי.פי כי "נעשו טעויות" במהלך ימי הלחימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי גורמים בכירים בחמאס, לארגון לא הייתה כל ברירה אלא לפעול מתוך השטח המאוכלס, אך לטענתם ניסו להרחיק ככל הניתן אזרחים מאזורי הקרבות. בארגון האשימו פעם נוספת את ישראל בתגובה חסרת פרופורציה ובמותם של מאות אזרחים במהלך המבצע.

"עזה, מבית חנון בצפון ועד רפיח בדרום, היא אזור עירוני שישראל הפכה לאזור מלחמה", אמר ראזי חאמד, בכיר הארגון לסוכנות הידיעות. "ישראל טענה שרקטות נורו מבתי חולים ובתי ספר כשלמעשה הן נורו במרחק של 200-300 מטר מהם. למרות זאת, נעשו טעויות וטיפלנו בהן במהירות האפשרית".

ההרס ברצועה, ארכיון (רויטרס)

מדובר בפעם הראשונה שבה הארגון מודה בפה מלא כי במקרים מסוימים פעיליו ירו רקטות מאזורים הסמוכים לבתי מגורים ולאתרים אזרחיים. הדבר הופך למשמעותי ביותר לקראת החקירה הבינלאומית אודות אירועי המבצע, שתבדוק בין היתר האם הארגון פעל כך במתכוון על מנת להכשיל את ישראל, ולגרום בכך למותם של אזרחים פלסטינים.

בכתבה של סוכנות הידיעות נטען כי גם בשטח גוברות העדויות לכך שארגון הטרור העזתי עשה שימוש במתקנים אזרחיים ובאזורים מאוכלסים במהלך המבצע. כך לדוגמה כתב שביקר באזור השבוע גילה שלושה אתרים צבאיים המשמשים לאימון, בגודל של מגרשי כדורגל, הממוקמים בסמוך לבתי ספר ממשלתיים - דבר שעולה בקנה אחד עם הראיות שסיפקה ישראל לאורך הלחימה.