"נשחט אתכם, לא נשאיר איש חי"

אם בהתחלה היה קשה להבדיל בין הקבוצות שנלחמות באסד בסוריה, שיחה שנחשפת בין איש דאעש לאיש מקבוצת מורדים מתונה יותר מראה את הפער הבלתי ניתן לגישור בין הקבוצות הללו. בדאעש מאיימים לשחוט את המורדים עד האחרון שבהם, בעוד שאיש המורדים מקניט את בן שיחו ואומר כי הם לא יודעים על האיסלאם דבר

באמצעות הקלטה נדירה של שיחה בין פעיל בארגון דאעש לדובר המורדים בסוריה ניתן להבין את התהום הפעורה בין הפלגים שעד לא מזמן נלחמו יחד נגד משטר אסד. מצד אחד המורדים, שחיים באמונה דתית עמוקה לשיטתם, לבין דאעש, שמבחינתם כל מי שאינו דבק באמנותם הוא כופר שיש לשחוט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה אומר איש דאעש לדובר המורדים: "נשחט אתכם, לא נשאיר איש חי. חזור בתשובה, חתיכת זבל!". דובר המורדים מעמיד אותו במקום: "אינכם מבדילים בין מותר ואסור, אתם הולכים אחרי היצר שלכם. דעותיכם לא שייכות לאף דת". בדאעש עונים בסובלנות שמאפיינת את הארגון: "כלבים, פחדנים, בוגדים, כופרים. אני מתפלל לאללה שנתפוס את כולכם".

דובר המורדים עונה לו: "אני שואל אתכם, רק את ארבע המלים הללו אתם יודעים? למדתם את סיפור חיי הנביא מוחמד? אני רוצה לשמוע מישהו מכם מצטט סיפור אחד מחיי הנביא. אני רוצה לשמוע מישהו מכם מצטט פסוק אחד מהקוראן, אבל לימדו אתכם בבתי הספר רק להגיד 'כלבים, פחדנים, בוגדים, כופרים', זה כל מה שאתם יודעים".

חשש משותף

מהשיחה אפשר ללמוד כי כל האמונה של דאעש נשענת על הרצון להרוג ולרצוח. אין בפעולותיהם קשר לאיסלאם. ובשטח, הארגון ממשיך לפעול באלימות אכזרית בכל האזור בו הם שולטים. היום נחטפו 100 ילדים יתומים על ידי דאעש במוסול שבצפון עירק, ויש חשש כבד לגורל הילדים.

אתמול אמר בכיר בפיקוד של המורדים הסורים כי המטרה שלהם עכשיו היא לאחד כוחות נגד דאעש. החשש הגדול שלהם הוא מהשתלטות של דאעש על חלב, העיר הגדולה בסוריה, שרוב חלקיה נשלטים היום בידי הצבא הסורי שנאמן לנשיא אסד. השתלטות על חלב תהיה אסון לא רק לאסד אלא גם למורדים, וזה מצב שיכול לאיים גם על לבנון בשל גודלה ומיקומה של חלב.