צעירה בת 20 מגלזגו עומדת בראש כח נשות דאעש

עשרות נערות ונשים בריטיות מגוייסות בשטח בריטניה ויוצאות למאבק לצד דאעש במזרח התיכון. אחת מהן היא עקצא מחמוד, בת 20 מגלזגו, שגויסה לשורות הג'יהאד ויצאה לסוריה, שם היא עומדת בראש משטרת דת נשית שמפקחת על הנשים באזור א-רקה, אחד ממעוזי הארגון

הכוח הנשי של דאעש (רויטרס)

כך פועל "חיל הנשים הבריטי" של דאעש: התקשורת בבריטניה דיווחה הבוקר (שני) על מערכת הגיוס הנשית של ארגון דאעש בבריטניה, הגיוס לגדודי אל-חנסעא - זרוע צבאית שמורכבת אך ורק מנשים תחת פיקודו של מנהיג דאעש, אבו בכר אל בגדדי. היחידה פועלת בעיר הסורית א-רקה - העיר שבה על פי ההערכות הוצאו להורג שני העיתונאים המערביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוח של נשות הג'יהאד מפעיל יחידת משטרת דת שמונה עשרות צעירות בריטיות, שמפקחות ואף מענישות נשים על התנהגות שנוגדת את האסלאם. על פי דיווחי התקשורת בבריטניה, אחת הנשים המרכזיות בכוח הנשי - גדודי אל חנסעא - היא עקצא מחמוד בת ה-20, צעירה מוסלמית מגלזגו שהגיעה לסוריה בחודש נובמבר האחרון. בסוריה היא ידועה בשם "אום לייאת'".

על פי הדיווחים של גוף מחקר, שפועל מקינגס קולג' בלונדון וחוקר את הקיצוניות האסלאמית בבריטניה, מחמוד הצטרפה לשורות הג'יהאד במבצע הגיוס של נערות תאומות ממנצ'סטר. התאומות, סלמה וזאהרה הלני, מגייסות ואף מושכות לאסלאם במשך תקופה ארוכה נשים בריטיות כמו הזמרת סאלי ג'ונס מקנט.

הנשים היזידיות מחוץ לתחום השיפוט, הן סופגות התעללות מינית יומיומית

לוחמת דאעש בעירק (רויטרס)
על פי הפרסום, 60 נשים מבריטניה, רובן בנות 18-24, יצאו לסוריה כדי להלחם בשורות דאעש. בריטניה היא רק אחת ממדינות אירופה שמספקת כוח אדם, גברי ונשי, לשורות המדינה האסלאמית. על פי המחקר, כל נשות "גדודי אל חנסעא" הן רווקות, לבושות שחורים ומקבלות מידי חודש תשלום של 100 ליש"ט.

נשות הג'יהאד אמנם מפקחות על ההתנהגות המוסלמית של הנשים, אבל הלוחמים של הארגון , כנראה, לא שומרים על חוקי מוסר נוקשים. צעירה מבנות הזרם היזידי שנשבתה על ידי דאעש הצליחה ליצור השבוע קשר עם כתב העיתון האיטלקי "לה רפובליקה", וסיפרה על ההתעללות המינית שהיא וחברותיה עברו בעירק.

בת ה-17, שלא זוהתה בשמה הייתה אחת מ-40 בנות יזידיות, חלקן עדיין בשבי דאעש, ששימשו את אנשי הג'יהאד כשפחות מין. היא נתפסה בסינג'אר שבצפון עירק בתחילת אוגוסט והוחזקה במתקן סגור ועלוב אליו מגיעות פלוגות של לוחמים שאונסים את הנשים ואפילו ילדות בנות 13 או אימהות ליד ילדיהן.