חייל עירקי שחזר: כך נמלטתי ממחנה המוות של דאעש

בעוד העולם כולו נסער מההוצאות להורג של העיתונאים על ידי אנשי דאעש, נחשפת היום ב"ניו יורק טיימס" עדות מצמררת של חייל עירקי שיעי שנפל לשבי הארגון - והצליח לשרוד ולהימלט כנגד כל הסיכויים: "הייתי הרביעי בתור שירו בו. שכבתי חי בין גופות חבריי במשך שעות, עד שהצלחתי לברוח. בין 600 ל-800 בני אדם נטבחו"

עדות מצמררת מתוך מחנה המוות של דאעש (AP)

עדות מצמררת ממחנה המוות של דאעש: עלי חוסיין קדחים, חייל עירקי ממוצא שיעי בן 23, הוא אחד מהאנשים הבודדים שיכולים לספר על התנאים המחפירים של שבויים בידי ארגון הטרור הקיצוני דאעש - בדרך אל מותם. קדחים נתפס יחד עם עוד מאות חיילים סונים חמושים ביוני האחרון, ונלקח בשבי לארמון בעיר תיכרית - עיר הולדתו של שליט עירק לשעבר, סדאם חוסיין. את סיפורו המטלטל מימי השבי התפנה לספר ל"ניו יורק טיימס" מביתו שבדרום עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קדחים התגייס לצבא העירקי בסוף מאי והוצב בצפון המדינה, באזור מוסול. עשרה ימים לאחר מכן, לוחמי דאעש הסתערו על הבסיס שבו הוצב - בסיס ספיצ'ר, בסיס אמריקני בין תיכרית למוסול שפונה לטובת החיילים העירקים.

בהוראת מפקדו, קדחים פשט את מדיו, לבש בגדים אזרחיים והחל לברוח. הוא תכנן לצאת דרומה לבגדד, אבל נלכד על ידי עשרות אנשי דאעש סמוך לאוניברסיטה של תיכרית. אנשי דאעש אמרו לקדחים שהם ייקחו אותו לבגדד , אבל בפועל העלו אותו על משאית למחנה מוות. "בשלושת הימים שבאו אחר כך , הם הוציאו להורג בגלים. גלי מוות של 600-800 בני אדם נשורו למוות תוך 72 שעות", שחזר את התופת לה היה עד.

הרבעי בתור למות: שרד את הירי ושכב בין גופות חבריו

ממה שתיאר בפני הכתבים, אנשי דאעש החמושים ערכו סלקציה בין השבויים והפרידו בין שיעים לסונים. לשבויים מהזרם המוסלמי הסוני ניתנה אפשרות להתחרט על מעשיהם, לעבור צד ולהתגייס לשורות הארגון. את השיעים ארגנו בקבוצות - זאת לקראת הוצאתם להורג. קדחים היה הרביעי בתור בשורה שלו, בדרך למותו.

כאשר כיתת היורים ירתה בשבוי הראשון, דמו התפזר לכל עבר ונשפך גם על פניו של קדחים. כשהגיע תורו, הוא נורה - אלא שהוא לא נהרג מפצעיו. הוא שכב ארבע שעות בין גופות חבריו והמתין לרדת החשיכה - אז הוא ברח לעבר הנהר הקרוב.

עריפת ראשי העיתונאים מחווירה לעומת ההרג (חדשות 2)

כשהגיע לאזור של צמחייה על גדת הנהר, פגש פצוע נוסף בשם עבאס - נהג שנורה ונפל יחד עם המשאית שלו לנהר. קדחים טיפל בעבאס במשך שלושה ימים, אותם כינה "שלושה ימי גיהינום".

בהמשך תיאורו המטלטל של קדחים, הוא גילה כי לאירועים המזעזעים שתיאר יש תיעוד מצולם. לדבריו, הוא זוכר שבמעמד המצמרר של ההוצאה להורג, היה אדם שתיעד וצילם את האירוע. סוכנות הידיעות AP איתרה את הסרטון המדובר, וקדחים אישר שזו הייתה ההוצאה להורג שבה הועמד בשורה יחד עם חבריו שם נורה, אך בסופו של דבר ניצל.