חמאס מעביר 40 מיליון דולר פיצויים למשפחות שבתיהן נהרסו בעזה

מנהיגי הארגון שילמו 2,000 דולרים לכל משפחה שביתה קרס במהלך מבצע "צוק איתן". לאחר המבצע, ההרס הרב שנגרם ומספר האבידות הגדול - מעמדו של ארגון הטרור ברצועת עזה דווקא הולך ועולה והחמאס חזק יותר משהיה אי פעם

40 מיליון דולר פיצויים למשפחות (רויטרס)

חמאס משלם עשרות מיליוני דולרים פיצויים למשפחות שבתיהן נהרסו בעזה: מנהיגי חמאס שילמו עד כה סכום עתק של 40 מיליון דולר כפיצוי למשפחות שבתיהן נהרסו בעזה במהלך מבצע "צוק איתן". בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק, צוטט היום (חמישי) ב"ניו יורק טיימס" באומרו כי כל משפחה שביתה נהרס מקבלת 2,000 דולר כפיצוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אבו מרזוק וראש ממשלת חמאס לשעבר, איסמעיל הנייה, ערכו אתמול סיור באזורים שונים ברצועה שהופצצו מהאוויר. כתבת ה"טיימס" שהתלוותה אליהם תיארה כיצד פילסו את דרכם בין ההמונים שקיבלו את פניהם באהדה במהלך ביקורם בשכונת בורה שבבית חאנון.

לדבריה, הם נישקו את לחייהם של גברים מבוגרים ואת מצחיהם של לוחמים צעירים עטויים במסכות ונופפו בידיהם לעבר נשים שניצבו ליד הריסות הבתים: "על עיי החרבות התנוססו דגלי חמאס, כאילו היה זה שטח שנכבש בידי צבא מנצח". הנייה מצדו, הוסיף כי הריסות הבניינים הן "שערי הניצחון" של המערכה.

תמיכת שיא בחמאס לאחר המבצע

יותר משבוע חלף מאז הוכרזה הפסקת האש, אך רק מעט השתנה בשטח. בעזה ישנן הפסקות חשמל תדירות - והתושבים צריכים לעמוד בתור כדי לקבל מי שתיה נקיים. אין שום מידע מתי יחודש יבוא חומרי הבניין, באילו כמויות ומי יפקח על כך, אך כל זה אינו מפריע לחמאס לפצות במיליוני דולרים לקראת הבנייה העתידית. למרות ההרס והאבדות הרבות בנפש, חמאס הגיח מהמלחמה "עולז", תיארה הכתבת.

אחוזי תמיכה גבוהים מאוד בחמאס (רויטרס)

הארגון אמנם ויתר על השליטה במשרדי הממשלה בעזה לטובת ממשלת האחדות הפלסטינית, אך למרבה הפרדוקס, מעמדו הפוליטי של חמאס בעזה חזק יותר משהיה אי פעם, מציין העיתון. סקרים ברצועה מצביעים על עלייה חסרת תקדים במידת התמיכה בחמאס - דווקא בגלל המלחמה. אלה שמטילים על חמאס את האחריות להרס "נותרו מאחור". עם זאת, אנליסטים מעריכים כי המצב הזה עשוי להשתנות בחלוף הזמן - אם המצב ברצועה לא ישתפר.

חמאס יתקן? "אבו מאזן אחרי לשיקום עזה"

החמאס, מצדו, למרות תשלומי הפיצויים שהוא מעביר, מתנער מהאחריות לשיקום הבתים: "זו אחריותו של אבו מאזן, מפני שעכשיו הוא אחראי לממשלה", אמר ל"טיימס" מחמוד אבו זהאר, חבר בהנהגה הפוליטית של חמאס ברצועה. זווית אחרת מציג זיאד אל זאזא, לשעבר סגן ראש ממשלת החמאס ושר האוצר: "חמאס לא יואשם מפני שמנהיגיו היו בחזית והם ספגו הפסדים. מנהיגי חמאס הם אלה שמציעים עזרה לאנשים, ומנחמים אותם בשעותיהם הקשות".

האחראי לשיקום? אבו מאזן (רויטרס)

ובשטח כבר נשמעים קולות שנחפזים להטיל את האחריות לקשיים בעזה על יו"ר הרשות הפלסטינית. עומאר שבאן, כלכלן בעזה, אמר כי לדעתו "עבאס נושא באחריות למה שקורה ברצועה. הוא לא בא לעזה, לא שמעתי שום דבר ממנו".

גם השר לעבודות ציבוריות בממשלת הרשות, מופיד אל חאסינה, הביע תסכול מעבאס: "חמאס מתפקד, הם נתנו 2,000 דולר לכל משפחה. כסף נותן לך כוח. כסף נותן לך כל דבר. חמאס חזק יותר מממשלת הרשות".