דיווח: דאעש מתכנן מתקפה ביולוגית

מחשב נישא שנמצא באזור אידליב שבצפון סוריה מעורר חשש בקרב גורמי ביון במזרח התיכון – כך דווח באתר Foreign Policy. על פי הדיווח, המחשב שנמצא על ידי מפקד אחד מארגוני המורדים המתונים בסוריה, מכיל הדרכה מקיפה להכנת נשק ביולוגי כ"הגנה למתקפה שתזעזע את העולם"

לוחמי דאעש - מוטיבציה קטלנית (AP)

האם ארגון הטרור הקיצוני דאעש מתכנן להוציא לפועל פיגוע ביולוגי? מחשב נייד של חבר בארגון נמצא בצפון סוריה על ידי אחד ממפקדי המורדים במדינה - כך דיווח האתר Foreign Policy. על פי הדיווח, במחשב נמצא מידע רב, שכלל בין היתר מדריך להכנת נשק להשמדה המונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הכתוב באתר, המחשב נמצא בינואר האחרון באחד מבסיסי דאעש באידליב, סמוך לגבול עם טורקיה. "לקחתי את המחשב איתי, אבל לא היה לי מושג מה יש בו והאם הוא עובד", סיפר מי שמצא את המחשב - אחד ממפקדי ארגוני המורדים היותר מתונים בסוריה, שזוהה בשם אבו עלי.

המחשב פעל ללא בעיות ואף לא נדרשה סיסמה להפעלתו, אבל תחילה היה נדמה שכל התיקיות בו ריקות. עם זאת, בתיקייה שהוגדרה נסתרת נמצאו 146 ג'יגה בייט של חומר, שכלל מידע על אנשי דאעש, כתבות ומדריכים בשלוש שפות, סרטונים של נאומים אידיאולוגיים, הוראות ללוחמי ג'יהאד שמסתובבים בעולם, והמדאיג ביותר - מדריך להרכבת פצצות בצירוף מדריך להכנת נשק ביולוגי, תחת הכותרת - "הכנה למתקפה שתזעזע את העולם".

"התסמינים יחלו תוך 24 שעות" 

מהפרסום עולה כי המחשב הנייד שייך לפעיל בשם מוחמד ש', שהגיע לסוריה מתוניסיה והצטרף לדאעש בתום לימודי כימיה ופיזיקה בארצו. במסמך שכלל 19 עמודים בערבית נמצאו הוראות לפיתוח נשק ביולוגי על ידי שימוש בחיות שנגועות במחלות - כמו למשל הפצת מגפת הדבר. "הפיתוח והייצור של נשק מסוג זה הוא זול ומסוגל להפיל המוני בני אדם", נכתב במסמך.

המדריך מפרט בין היתר על מנגנוני הבטיחות בטיפול בנשק ועל הבדיקות שיש לערוך לפני שנעשה שימוש בנשק. "כאשר החיידק מוחדר לגופו של עכבר קטן, התסמינים יחלו להופיע אחרי 24 שעות", נכתב. בין שלל ההוראות הקטלניות נמצאה גם פתווה (פסק הלכה מוסלמי), שמתיר את השימוש בנשק להשמדה המונית. החתום על הפתווה היה כהן הדת הסעודי נאסיר אל פאהד, שכלוא בימים אלה בבירת סעודיה ריאד.

אנשי דאעש שולטים כיום באוניברסיטת מוסול בעירק ובמספר מעבדות בסוריה. במערב וכן בקרב המיעוטים הנרדפים בסוריה ובעירק חוששים מאוד מהתערובת המסוכנת של אידיאולוגיה רצחנית ונשק להשמדה המונית. "המידע שנמצא על המחשב", כך נכתב באתר Foreign Policy, "לא מותיר ספק בנוגע לשאיפות הקטלניות שלהם".