אל קאעידה נגד אסד: הקרב בקוניטרה נמשך

כוחות ג'בהת אל נוסרה המזוהה עם אל קאעידה ממשיכים בהשתלטות על מעבר קוניטרה, האזור האחרון בגבול ישראל-סוריה שהיה בשליטת הנשיא אסד. 43 חיילי האו"ם עדיין מוחזקים בשבי הארגון

קרבות במעבר קוניטרה (צילום ארכיון) (גדעון וקנין)

דריכות בגבול הצפון על רקע הקרבות בצד הסורי של רמת הגולן בין כוחות ארגון המורדים המזוהה עם אל קאעידה ג'בהת אל נוסרה לבין צבאו של נשיא סוריה בשאר אסד. לעת עתה נראה שידם של המורדים על העליונה באזור זה והם תפסו את רוב שטחה של קוניטרה הסמוכה לגבול ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך כך, חושף האו"ם נתונים מדאיגים על מצב האוכלוסייה בסוריה. על פי דוח של סוכנות האו"ם לפליטים, יותר משלושה מיליון סורים הפכו לפליטים כתוצאה ממלחמת האזרחים ונאלצו להימלט מסוריה. כשליש מהפליטים נוספו למניין זה השנה.

אתמול נחטפו על ידי המורדים 43 חיילים פיליפינים מכוח אונדו"ף של האו"ם. מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את החטיפה וקרא לשחרורם של החיילים. גם ארצות הברית גינתה את החטיפה. מפקד צבא פיג'י, שגם חייליו בין החטופים, אמר בביטחון כי החיילים ישוחררו "בזכות קשריהם הטובים באזור".

ייתכן כי בקרוב יצטרפו לחיילים השבויים חיילים נוספים - 81 חיילי או"ם מכותרים על ידי המורדים. דובר צבא הפיליפינים הכחיש את הדיווח לפיו החיילים נפלו בשבי לאחר שמסרו את נשקם.

על פי הדיווח, פתחו אתמול כוחות המורדים בירי ארטילריה ופגזים לעבר כוחותיו של אסד בקוניטרה ואף הצליחו להשתלט על צדו הסורי של מעבר הגבול, המשרת לרוב את כוחות האו"ם באזור. גורמים בארגוני המורדים טענו כי תפסו את השליטה בעיירה, אולם באו"ם טענו כי הם אינם יכולים לאשר שמעבר הגבול ושטח העיירה אכן נפלו בידיהם.

מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בשפה הערבית כי מטוסים מצבאו של נשיא סוריה בשאר אסד תקפו במהלך הלילה מספר מוקדים הנשלטים על ידי כוחות המורדים בסוריה סמוך לגבול ישראל. ההתקפה מצד צבאו של הנשיא אסד בוצעה ככל הנראה כמתקפת נגד בעקבות עליית המדרגה בקרבות בינם לכוחות המורדים סמוך לגבול.

שלשום: שני פצועים מירי לגולן

אזרח ישראלי כבן 52 נפגע שלשום באורח קל מרסיסי פגז טנק סורי, שנורה לעבר ישראל. האיש נפגע בשעה שעבד ביקב באחד מיישובי רמת הגולן. על פי דיווח ראשוני, הוא פינה עצמו לקבלת טיפול רפואי ולאחר מכן פונה לבית החולים זיו בצפת, עם רסיס בצווארו.

מוקדם יותר דווח על קצין צה"ל שנפגע בשעות הצהריים מקליע תועה שנורה לרמת הגולן כחלק מזליגת הלחימה בין המורדים לצבא סוריה. הוא נותח על ידי כוחות רפואה בשטח ופונה באמצעות מסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה כשמצבו מוגדר קל עד בינוני. בתגובה תקף צה"ל ופגע במטרות של צבא אסד.