הנייה ב"נאום ניצחון": "אין מילים לתאר את גודל ההישג"

יממה להפסקת האש - בחמאס ממשיכים לחגוג. ראש ממשלת הארגון לשעבר בעזה, איסמעיל הנייה, יצא ממקום מסתורו לראשונה מתחילת המבצע: "התחלנו את המערכה בירי לעבר חיפה וכך גם סיימנו; נחזיר את הפליטים לבתיהם"

יממה להפסקת האש בין ישראל וחמאס, יצא היום (רביעי) בכיר הארגון איסמעיל הנייה מהבונקר והגיע ל"חגיגות הניצחון" עם ההמונים בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התחלנו את המערכה בירי לעבר חיפה וכך גם סיימנו", אמר הנייה להמונים שהריעו לו. "שרטטנו קו התקדמות לירושלים. נחזיר את הפליטים לבתיהם. לא חגגנו את עיד אל-פיטר, אבל היום אנחנו חוגגים את חג הניצחון.

"אנו מברכים את כל השאהידים והלוחמים. המלחמה - שטרם נראתה כמותה - נמשכה 51 יום. אין לנו מילים לתאר את גודל ההישג. המערכה הראתה כמה חמאס התפתח בשנים האחרונות. עברנו במהלך המבצע מהגנה מפני התוקפנות - להתקפה על השטח הציוני". הוא הוסיף, כי בשמונה השנים האחרונות העם הפלסטיני בעזה חי תחת מצור וכי "גדודי אל-קסאם הביסו את צה"ל באוויר, בים, בקרקע ומתחתיה".

הנייה התייחס גם למחיר הכבד ששילמו הפלסטינים בלחימה, לאחר שיותר מ-2,000 בני אדם מצאו את מותם ברצועת עזה. "אנחנו מגנים על האדמה", הצהיר הנייה. "ההרוגים הם הסמלים של הניצחון שלנו. הסמלים של הכבוד הלאומי שלנו ברכות, תשואות להרוגים ולקורבנות שנפלו במהלך המערכה".

אמש, זמן קצר לאחר כניסתה של הפסקת האש בין ישראל לחמאס לתוקף, יצאו בכירים בארגון חמאס מהבונקרים שבהם הסתתרו במהלך מבצע "צוק איתן", ביניהם גם מחמוד א-זהאר, חבר ההנהגה המדינית של חמאס בעזה.

הבכירים יצאו במכוניותיהם כדי להשתתף בחגיגות השמחה שהחלו הערב ברצועה. הם נופפו לשלום אל עבר העוברים והשבים וזכו למחיאות כפיים. גם דוברי הארגון, סאמי אבו זוהרי ופאוזי ברהום, שהופיעו פעמים רבות במהלך המבצע מול המצלמות אך הקפידו לעשות זאת ממתחם בית החולים ברצועה, השתתפו בחגיגות ברחובות.

גם איום המנהרות נכלל במתווה

אחרי שאתמול יצאו המונים לרחובות עזה כדי לחגוג את "ניצחון" חמאס על ישראל, אמר ראש הלשכה המדינית של הארגון כי הסכם הפסקת האש שהושג בין הצדדים הוא "בגדר הפסד". לטענת ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מתווה ההסכם בתיווך מצרים לא יכול להיחשב כהישג.

מן הצד השני, בעזה מאשימים את משעל שבעקבות סירובו להיענות להפסקות האש הקודמות שהוצעו, המערכה התארכה שלא לצורך. מבחינת הנהגת חמאס עזה, בהמשך הלחימה לא היו הישגים נוספים, מלבד המטחים לעוטף עזה ואשכול, שהביאו למותם של שני רכזי הביטחון בקיבוץ נירים.

בחמאס אין תחושה אמיתית של הישג. עם זאת, ישנו ניסיון לייצר מצג של הישג לפיו "הצלחנו לעמוד על שלנו במשך 50 יום". אבל אם שבוחנים את המתווה, והסיכויים הקלושים להשגת נמל ימי ואווירי במהלך השיחות בקהיר שיחלו עוד חודש, הנהגת חמאס בעזה מינה שאת אותה הפסקת אש הם היו יכולים להשיג גם לפני חודש - באותו מתווה בדיוק.

רבים בישראל טוענים כי מתווה הפסקת האש אמנם עוצר את ירי הרקטות, אך הוא אינו עוסק בבעיית המנהרות. במתווה של הפסקת האש הנוכחי, נאמר שהוא מבוסס על הבנות עמוד ענן וכן על היוזמה המצרית. יש להדגיש כי ביוזמה המצרית מוגדר במפורש שחפירת מנהרות מוגדרת כפעולת איבה.