משעל לאבו מאזן בקטאר: מוכנים למלחמת התשה של שנים

ראש הלשכה המדינית של חמאס ויו"ר הרשות הפלסטינית נפגשו באמירות, כשמטרתו של השני היא ניסיון להביא להפסקת אש מהירה בין הצדדים - זאת לאחר שהתברר באופן חד-משמעי שירי הרקטות לבאר שבע ביום שלישי שהפר את השקט בוצע על ידי אנשי חמאס

ארכיון (רויטרס, AP)

על רקע המשך הירי מרצועת עזה, החיסולים הממוקדים שביצע צה"ל בשלושה בכירים של הזרוע הצבאית של חמאס והיעדר הפסקת אש באופק - נפגשים היום (חמישי) ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל - בקטאר. המטרה: ניסיון של אבו מאזן להביא להפסקת אש מהירה בין הצדדים - זאת לאחר שהתברר באופן חד-משמעי שירי הרקטות לבאר שבע ביום שלישי שהפר את השקט בוצע על ידי אנשי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחר הצהריים הסתיימה פגישתם הראשונה של השניים כשהאמיר של קטאר, שייח' תמים בן חמד אאל ת'אני, נפגש עם אבו מאזן ואנשיו ולאחר מכן נכנס משעל ופמלייתו, כשהראשון מנסה להגיע עם ראש הלשכה המדינית של חמאס להבנה שלפיה קודם כל יש להגיע להפסקת אש בתיווך קהיר. מנגד, טען משעל בפני אבו מאזן כי חמאס מוכן למלחמת התשה ארוכה - גם למשך שנים.

יחד עם זאת, צפוי אבו מאזן לדון עם משעל על עתידה של ממשלת הפיוס הלאומית. בין הסוגיות שיידונו: האם ייערכו בחירות, ואם כן - מתי, וכן כיצד ישולב אש"ף בהנהגה הפוליטית ומה יהיה מקומו של חמאס בגדה המערבית. כעת, על יו"ר הרשות הפלסטינית לגייס את קטאר כדי לשכנע את חאלד משעל לתת את ההוראה לחמאס להגיע להפסקת אש.

שלושה מבכירי החמאס חוסלו

הפגישה בין השניים מתקיימת על רקע חיסולם של שלושת בכירי ארגון הטרור הבוקר בגזרת רפיח. המפקדים הבכירים חוסלו לאחר שדירת מסתור שבה התחבאו הופצצה. אחד מהפעילים שחוסלו הוא ראאד עטאר, שהיה המפקד של חטיפת שליט ואחד האנשים שהחזיקו בחייל בשבי. הוא גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך קרב שנערך ברפיח במסגרת מבצע "צוק איתן".

עטאר היה מפקד חטיבת רפיח בחמאס ובמהלך השנים היה אחראי לשורה של פיגועים רצחניים, כמו גם החדרת מחבלים לשטח ישראל. מלבד המעורבות בתכנון חטיפת שליט, נמנה עטאר עם שוביו של החייל הישראלי, ואף ליווה אותו ביום שחרורו.

מפקד בכיר נוסף שחוסל הוא מוחמד אבו שמאללה. הוא היה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

ההרוג השלישי בחיסול הוא מוחמד ברהום בן ה-45, תושב רפיח ופעיל בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. בצה"ל הדגישו כי ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח לזרוע הצבאית, ובעבר גייס כספים לתנועה ואף שהה מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי חמאס ברצועה. בשעות הצהריים זוהתה פגיעה בשבעה פעילי טרור נוספים: אחד מהם הותקף בצפון הרצועה ושישה נוספים, חברי הג'יהאד האסלאמי, הותקפו בעת שעמדו לשגר לעבר ישראל.