דיווח בסוריה: 5 הרוגים משאיפת גז רעיל

למרות דבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לפיהם הנשק הכימי של סוריה הושמד, המורדים מדווחים שחמישה בני אדם נהרגו בפרברי דמשק משאיפת גז רעיל. על פי הדיווח, המתקפה הכימית בוצעה בשכונת ג'ובר

פקחי האו"ם בסוריה (ארכיון) (רויטרס)

מועצת המהפכה של האופוזיציה הסורית מדווחת כי חמישה בני אדם נהרגו משאיפת גזים רעילים בשכונת ג'ובר שבפרברי דמשק. זאת לאחר שרק אתמול אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי ארצות הברית השמידה את הנשק הכימי של סוריה.

"זהו הישג חשוב, אבל על ממשלת סוריה לעמוד בהתחייבויותיה להשמיד גם את אמצעי הייצור של הנשק הכימי", אמר אובמה. גם הוא הודה כי קיימים פערים בין הנשק שידוע שנמצא בידי המשטר בדמשק לבין מה שמסר להשמדה על ידי חיל הים האמריקני במים בינלאומיים.

אין נשק כימי? נשיא ארה"ב אובמה (רויטרס)

לדברי אובמה, השמדת הנשק הכימי מקדמת את המטרה למנוע מנשיא סוריה בשאר אסד להשתמש בנשק כימי נגד בני עמו. "השמדת הנשק מעבירה מסר ברור שלשימוש בנשק כימי יש השלכות - הקהילה הבינלאומית לא תסבול זאת".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר לפני שלושה חודשים כי נחשף למידע המעיד על כך שמשטר אסד עשה שימוש בגז כלורין במספר התקפות נגד המורדים. על אף זאת, המידע לא אומת באופן מלא.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס העריך כי משטר אסד השתמש בנשק כימי יותר מתריסר פעמים מאז שסוריה התחייבה להתפרק מהנשק הכימי שברשותה. הוא הביע אכזבה מכך שארצות הברית לא תקפה בסוריה למרות ההפרה לדבריו של ההסכם עם סוריה.