דיווח: ארה"ב תקפה בצפון עירק

שעות לאחר הדיווח על טבח שביצעו חמושי "המדינה האסלאמית" באנשי המיעוט היזידי, מדווחת רשת CNN כי כלי טיס אמריקניים תוקפים סמוך לסכר מוסול בצפון המדינה. אנשי דאעש השתלטו על הסכר מוקדם יותר החודש והחשש הוא כי פגיעה בו עלולה לגרום לאסון הומניטרי

סכר מוסול (AP)

המאבק באנשי דאעש עולה מדרגה: כלי טיס אמריקניים תקפו הבוקר (שבת) מטרות של ארגון הטרור הקיצוני סמוך לסכר מוסול בצפון עירק - כך מדווחת רשת CNN מפי סוכנות הידיעות הכורדית. על פי הדיווחים, מדובר בתחילתו של מבצע צבאי משולב, שנועד להשיב לידי עירק את השליטה באזור הסכר ולפגוע ביכולותיו של הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות כורדיים מסרו כי המבצע הצבאי צפוי לכלול תקיפות של כלי טיס עירקיים ואמריקניים באזור הסכר, ובמקביל תנועה של כוחות קרקע כורדיים ועירקיים. הדיווחים על התקיפה התקבלו זמן קצר לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם החליטה פה אחד לפעול לעצירת המימון וההתחמשות של ארגון הטרור.

הכוחות הכורדיים לוחמים בקרקע (רויטרס)

"אנשי דאעש השתלטו על אוצרות טבע ועל תשתיות קריטיות בעירק", אמרה סמנת'ה פאוור, שגרירת ארצות הברית לאו"ם. "כעת ביכולתם לחסום את זרם החשמל ולשלוט על זרימת המים עבור אזרחים רבים".

לוחמי דאעש השתלטו על סכר מוסול שעל נהר החידקל מוקדם יותר החודש, לאחר שסיימו להשתלט על העיר עצמה. מאז מאיימים החמושים לפתוח את שערי הסכר או לפוצץ אותו - דבר שיוביל להצפת חלקים נרחבים מהעיר ולאסון הומניטרי.

פליטים נמלטים מאימת החמושים (רויטרס)

הלילה: טבח במיעוט היזידי

הלילה דווח כי אנשי דאעש פשטו על כפר של המיעוט יזידי בצפון עירק וטבחו באנשיו. מהדיווח עולה כי לפחות 80 גברים נרצחו. "הם הגיעו לכפר אחר הצהריים ופשוט החלו להרוג", סיפר גורם כורדי לסוכנות הידיעות רויטרס.

"במשך חמישה ימים הם ניסו לשכנע את התושבים להמיר את דתם לאסלאם והיום מסרו הרצאה ארוכה לבני המקום", העיד תושב כפר סמוך. "לאחר מכן אספו את הגברים וירו בהם למוות. הנשים והילדות נלקחו ככל הנראה למקום אחר, שם נמצאים הלוחמים".

עשרות נטבחו (רויטרס)

מאז תחילת המערכה של דאעש בצפון עירק, רצחו חמושי הארגון לפחות 500 מבני המיעוט היזידי. חלק מקורבנות ארגון הטרור נקברו בעודם בחיים, כולל נשים וילדים. כ-300 נשים נחטפו על מנת שישמשו כשפחות ללוחמים.