סגן רה"מ הפלסטיני: "ממשלת האחדות תדאג לשיקום עזה"

בזמן שהמגעים להסכם הפסקת אש קבוע ברצועה מתקדמים, הפלסטינים כבר חושבים על היום שאחרי ועל הנזקים האדירים שעמם ייאלצו להתמודד. סגן רה"מ זיאד אבו עמאר אומר כי מי שיקח אחריות לפרויקט שיקום הרצועה תהיה הממשלה המשותפת לפת"ח וחמאס: "נדאג לצרכי התושבים"

הפצצה צה"ל בעזה במהלך המבצע (AP)

על רקע ההצהרות הבוקר של בכירי הגי'האד האסלאמי, שלפיהן מתקרב הסכם קבע להפסקת אש, בעזה נערכים כעת לשיקום הרצועה, משימה שתיקח על פי הערכות זמן רב. סגן ראש הממשלה הפלסטיני זיאד אבו עמאר, הודיע כי ממשלת האחדות הפלסטינית היא שתהיה אחראית לפרויקט שיקום ההרס הנרחב שגרמה פעילות צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשלה הפלסטינית תיקח את האחריות על הנעשה ברצועה ועל והצרכים של תושביה", אמר אבו עמאר במהלך ביקור בבית החולים שיפא בעזה, יחד עם שרים פלסטינים נוספים. בין היתר, הם שיבחו את פעילות הצוות הרפואי, שלא קיבל כבר מספר חודשים שכר על עבודתו.

אתמול הודיעה הנציגות הגרמנית ברמאללה כי תעביר 20 מיליון אירו לשיקום הרצועה. "יש צורך דחוף לבנות מחדש את האזור כי הסכסוך הצבאי גרם לנזק גדול", אמר השר הגרמני לשיתוף פעולה כלכלי. "אנשים רבים איבדו את פרנסתם ותשתיות רבות ניזוקו". הוא הדגיש את החשיבות בהשגת הפסקת אש עם ישראל - לצורך פיתוח חברתי וכלכלי בעזה.

ילדים בין ההריסות ברצועה (AP)

ובעוד השבוע הוועדה של האו"ם לבדיקת הלחימה בעזה עוררה סערה בישראל, מסתבר שבצה"ל כבר פועלת ועדת חקירה צבאית, שעשויה לגבש ממצאים ראשוניים לגבי אירועים מסוימים שאירעו בלחימה.

בריאיון ל"ניו יורק טיימס" אמר סא"ל ד"ר ערן שמיר-בורר, ראש ענף אסטרטגי במחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית, כי הוועדה הצבאית, שהוקמה באחרונה, מורכבת מצוותים לבירור עובדות, שרוב חבריהם אנשי מילואים. הוא הדגיש כי היא משוחררת לחלוטין משרשרת הפיקוד של צה"ל.

בין היתר, הוא סיפר כי במבצע "צוק איתן" הוצבו יועצים משפטיים על גבול הרצועה ופעלו עם המפקדים ברמת החטיבה. "אנו מכירים את החוקים היטב, אבל המצב בשטח תמיד סבוך יותר מאשר בספרים", אמר. "דרך הפעולה של האויב (חמאס), מעצם ההגדרה, מנוגדת לחוקי העימות המזוין".