בעקבות הלחצים: ראש ממשלת עירק הודיע על פרישה

נורי אל-מאליכי, המכונה "הדיקטטור השיעי", הודיע כי יפרוש ויעביר את תמיכתו לחיידאר אל-עבאדי. ביום שני הודח אל-מאליכי מתפקידו אך המשיך להחזיק בשליטתו בצבא. מזכ"ל האו"ם באן קי מון בירך על החלטת הפרישה

פורש. נורי אל-מאליכי (ap)

 ראש ממשלת עירק, נורי אל-מאליכי, הודיע אמש (ו') כי הוא מוותר על תפקידו, ומעביר את תמיכתו למועמד המועדף על ארצות הברית, חיידאר אל-עבאדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל-מאליכי הוציא את הודעת הפרישה בטלויזיה העירקית, כשחברי מפלגתו עומדים לצדו. בהודעה דיבר על האיום מצד ארגון הטרור האסלאמיסטי דאעש, שהשתלט על חלקים נרחבים בצפון המדינה.

אל-מאליכי, ראש הממשלה בשמונה השנים האחרונות, נתפס בידי המערב כאחד האחראים העיקריים למתיחות העדתית בעיראק ותואר לא פעם כ"דיקטטור שיעי" שמתעמר במיעוט הסוני במדינה. פרישתו מגיעה בעקבות לחצים גדולים שהופעלו עליו, בתוך עירק ומחוצה לה.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע כי הוא מברך על החלטתו של אל-מאליכי לפרוש ולהעניק את תמיכתו לאל-עבאדי, והוסיף כי הוא מקווה להחלפה מהירה של הממשלה.

ביום שני הדיח הנשיא פואד מנסור את אל-מאליכי ומינה תחתיו את אל-עבדי. בתגובה הורה אל-מאליכי לכוחות הנאמנים לו להשתלט על מרכזי ממשל בבירה בגדד, ולמרות הסרתו מהתפקיד, המשיך להחזיק בשליטה מוחלטת על הצבא, המשטרה ושירותי המודיעין.

ארכיון (רויטרס)

עוד לפני הדחתו, גינה אל-מאליכי את הלחצים הפוליטיים שלדבריו הופעלו עליו שלא להתמודד לכהונה נוספת. בארה"ב האשימו אותו בהדחתו: "אנו תומכים באופן מלא בנשיא ודוחים כל ניסיון להשיג מטרות על ידי מניפולציה של החוקה", אמרה דוברת מחלקת המדינה מארי הארף.

על רקע המשך השתלטות דאעש, ממשיכים הכוחות האמריקנים בתקיפות נקודתיות של מטרות ובחיסול פעילים. האמריקנים, שחוששים להתבוסס פעם נוספת בבוץ העירקי, מקפידים בשלב זה לתקוף רק מהאוויר את הארגון.