עירק: ראש הממשלה שהודח משנע כוחות

נורי אל-מאליכי, ראש ממשלת עירק המודח, לא מוותר על השלטון: הוא הורה לכוחות הנאמנים לו להשתלט על מבני שלטון ברחבי הבירה בגדד. במקביל, הכורדים בצפון במתקפת מנע נגד דאעש

ראש הממשלה המודח, ארכיון (AP)

על רקע השתלטות ארגון הטרור דאעש על חלקים נרחבים במדינה והדיווחים על רציחות המוניות שמבצעים פעיליו - מערבולת נוספת בעירק: הנשיא פואד מנסור הדיח היום (ב') את ראש הממשלה נורי אל-מאליכי ומינה תחתיו את חיידאר אל-עבדי. בתגובה הורה אל-מאליכי לכוחות הנאמנים לו להשתלט על מרכזי ממשל בבירה בגדד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות הסרתו מהתפקיד, אל-מאליכי עדיין מחזיק בשליטה מוחלטת על הצבא, המשטרה ושירותי המודיעין. על פי דיווחים מהמדינה הכוחות עושים דרכם לעבר מרכזי הממשל בבירה על מנת להשתלט עליהם ולמנוע את החלפתו. בשלב זה לא ברור האם האירנים, להם יד במתרחש במדינה, העבירו את תמיכתם למועמד החדש.

במקביל להתכתשות בבירה, מבצעים כוחות של הכורדים מתקפת נגד בצפון המדינה נגד פעילי ארגון הטרור האסלאמי דאעש, לאחר שאלה כבשו את הכפרים של המיעוט היזידי בחלקים של המדינה, תוך שהם זורעים הרס רב ורוצחים מאות חפים מפשע, בהם נשים וילדים.

הלילה, עוד לפני הדחתו, גינה אל-מאליכי את הלחצים הפוליטיים שלדבריו הופעלו עליו שלא להתמודד לכהונה נוספת. בארה"ב האשימו אותו הלילה בהדחתו: "אנו תומכים באופן מלא בנשיא ודוחים כל ניסיון להשיג מטרות על ידי מניפולציה של החוקה", אמרה דוברת מחלקת המדינה מארי הארף.

על רקע המשך השתלטות דאעש על חלקים בצפון מערב המדינה, ממשיכים הכוחות האמריקנים בתקיפות נקודתיות של מטרות ובחיסול פעילים. האמריקנים, שחוששים להתבסס פעם נוספת בבוץ העירקי, מקפידים בשלב זה לתקוף רק מהאוויר את הארגון.