האם ישראל על הכוונת של דאעש?

על פי דיווחים שהגיעו מעירק, אנשי דאעש שהגיעו לכפר סוני אספו את הגברים בכפר שאלו שלא הצליחו להשיב על שאלות מהמסורת האיסלאמית הוצאו להורג. כמה חברים מונה הארגון האיסלמי הקיצוני שזורע אימה בעירק? עד כמה הוא מהווה איום על מדינת ישראל? מה הסיכוי שהארגון יקנה אחיזה בירדן או כווית? המומחים משיבים

מונים עד 15 אלף חברים. ארכיון (רויטרס)

בשבועות האחרונים נחשף העולם לתמונות הזוועה המגיעות מעירק בחסות הארגון האיסלמי הקיצוני דאעש. על פי עדויות שהגיעו מעירק, האירגון הסוני הקיצוני קובר את קורבנותיו בעודם בחיים ומניס לסוריה אלפי פליטים עירקים החוששים מגורל דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי תסריטי אימים שונים יצליח דאעש לקנות לעצמו אחיזה בירדן או בסוריה, ויפנה את תוקפנות חסרת הרסן שלו כלפי ישראל. מומחים שעמם שוחחנו סבורים כי תרחיש שכזה רחוק מלהתגשם. "קשה מאוד להעריך את מספרם של החברים בדאעש, אבל על פי ההערכות הוא מונה בין עשרת אלפים ל-15 אלף חברים", מסביר ראש פרויקט הטרור במכון למחקרי ביטחון לאומי, יורם שוייצר. "מדובר בארגון אגרסיבי ביותר שנוקט אלימות גם כלפי מוסלמים שלא מקבלים על עצמם את האידיאולוגיה שלו, אבל הסכנה שלו כלפי מדינת ישראל היא לא ממשית".

אחת האינדיקציות לכך לפי שעה היא הנוכחות המצומצמת של כוחות דאעש סמוך לגבול עם ישראל. "הסכנה הקונקרטית שנשקפת מדאעש היא יותר ברוח הרעה והמליטנטית שנושבת מהארגון הזה ועשויה לסחוף אירגונים אחרים", מעריך שוייצר. "ברגע שדאעש יתעמת עם צבא מגובש ומאומן, ולא צבא מפורר כמו הצבא העירקי, הוא ינחל מפלה. לטעמי דאעש לא מסוגל לקנות אחיזה ממשית בירדן או בכווית".

ראש הארגון - אל בגדדי


הנחה זו רווחת גם בקרב מומחים נוספים בתחום, שמעריכים גם הם כי ההשפעה שמייחסים לדאעש על יחסי הכוחות במזרח התיכון מופרזים. "דאעש הצהיר שישראל לא מהווה מטרה עבורו. הכוונה שלהם היא לבסס את עצמם במדינה", אומר הפרופסור קייס פירו, מומחה ללבנון וסוריה מאוני' חיפה. "תופעת דאעש לא תצליח לשנות את האיזון במזרח התיכון כפי שהם מקווים, והסיכויים שהם יקנו אחיזה אמיתית בעירק או בסוריה נמוכים".

מי שלרוע מזלם נאלצים לפי שעה להתמודד עם מעשי הזוועה של לוחמי דאעש הם תושבי הכפרים הסונים בעירק, שנטבחים בהמוניהם מדי יום. "על פי דיווחים שהגיעו מעירק, אנשי דאעש אספו את כל הגברים בכפרים ואת אלה שלא ידעו להשיב על שאלות מהמורשת האיסלאמית - והוציאו אותם להורג", מתאר ד"ר עידו זלקוביץ, ממרכז עזרי לחקר אירן והמפרץ הפרסי ומרצה בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון של אוני' חיפה.

"דאעש לא מהווים איום קיומי. זו תנועה עם אידיאולוגיה קיצונית המחזיקה בתפיסת עולם מעוותת, אבל מדובר בארגון ללא מדינה. מבחינה צבאית הם לא מסוגלים להתמודד עם מדינה. המאמץ של דאעש מופנה בעיקר כלפי פנים לביסוס מעמדו במרחב האיסלאמי".