9,000 בתים בעזה נחרבו במבצע "צוק איתן"

מנתוני הצלב האדום עולה בנוסף כי 400 אלף תושבי עזה נטשו את בתיהם במהלך ימי המבצע; הפסקת האש החזירה את חלקם לאמוד את הנזקים בשטח. "כאן עמד הבית שלי", תיאר אחד מהם, "אין לי שום דבר אחר". ישראל והפלסטינים ממשיכים לדון בהפסקת אש קבועה בקהיר

ממדי ההרס שלאחר המבצע הולכים ונחשפים: עם כניסתה לתוקף של הפסקת אש נוספת בת 72 שעות, תושבי רצועת עזה מנסים להעריך את הנזק לבתיהם, למשקים החקלאים, למסגדים ולרכוש שנפגע בעקבות המתקפות של צה"ל במהלך החודש האחרון. מנתוני הוועד הבינלאומי של הצלב האדום עולה כי תקיפות הצבא הישראלי הביאו לעקירתם של 400 אלף אזרחים מבתיהם ויותר מ-9,000 בתים נהרסו לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעיר רפיח שבדרום הרצועה, מספר עדנאן אל שאהר, בעל לולי תרנגולות שנהרסו לגמרי בהפגזות, על אובדן מקור ההכנסה שלו ושל עשרות מבני משפחתו, כשהוא מסתובב בין ההריסות. "זו הייתה חוות התרנגולות", תיאר אל שאהר את ההרס. "כאן עמד הבית שלי, זו האדמה שלי, כל חיי כאן, אין לי שום דבר אחר, שום מקור הכנסה אחר. יש לי 11 פיות להאכיל. כל חיי מושקעים כאן".

גם בחאן יונס בחנו הבוקר התושבים את הנזק, וניסו לשלוף בין ההריסות חפצים בהם עדיין ניתן לעשות שימוש. צריח המסגד בעיר - נפל, ספרי קוראן רבים - נשרפו או הושחתו. למרות ההרס הרב, שיח' המסגד, קאמל אל אנסארי, ממשיך לארגן תפילות בתוך המתחם. "אם אבן מאבני הכנסייה הייתה נופלת, כל העולם היה מתהפך", ציין אל אנסארי. "300 מסגדים נהרסו. הם הרסו את המסגדים כי הם נלחמים באסלאם".

ילד בהריסות בעזה

בבית הקברות הסמוך, זוג הורים קברו את בנם בן ה-25. מוחמד אל בג'ראני, שבנו חוסל במהלך הלחימה ברצועה, אמר לרשת CNN: "אני גאה שלפחות היה לי בן שהיה חלק מההתגדות. אני בעד ההתנגדות, הם היחידים שנלחמים בחוסר הצדק".

הצלב האדום: 400 אלף נעקרו מבתיהם

בתוך כך, הגיעה המשלחת הישראלית לקהיר, על מנת לדון בהארכת הפסקת האש בין ישראל לחמאס. גורם פלסטיני מסר לכתב AFP בקהיר כי המשלחת הפלסטינית, הכוללת את בכירי חמאס, מנהלת שיחות עם אנשי המודיעין המצרי, שמעבירים את דרישותיה למשלחת הישראלית. במקביל, תתכנס היום בקהיר גם הליגה הערבית על מנת לדון בתנאים הפלסטינים ובסיוע לרצועת עזה.

אלפי בתים נהרסו

"ישראל הדגישה כל העת את שאיפתה לעצור את גל האלימות הנוכחי", הסביר דובר לשכת ראש הממשלה, מארק רגב. "קיבלנו וכיבדנו תשע הפסקות אש שונות, הפסקות אש שחמאס לא כיבד - ואף הפר. אם גם הפעם תופר הפסקת האש הנוכחית, נפעל להגן על אזרחינו נגד התקפותיו".