תיעוד: אלפים נמלטים מאימת דאעש

ביממה האחרונה נמלטו רבים מבני הדת היזידית בעירק לעבר סוריה, בעקבות השתלטות ארגון דאעש על אזורים נרחבים בצפון עירק. הפליטים חוששים מפני לוחמי הארגון האסלאמיסטי הקיצוני, בעקבות דיווחים על טיהור אתני והמרה לאסלאם בכוח

אלפי פליטים מבני הדת היזידית חצו ביממה האחרונה את הגבול בין עירק לסוריה, בעקבות הדיווחים על טבח אתני אלים שמבצעים אנשי דאעש בימים האחרונים בעיר סינג'ר שבצפון עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד מאזור הגבול ניתן לראות מאות משפחות עירקיות הממתינות במעברים, בדרכן למקום מפלט מפני אימת לוחמי הארגון הסוני הקיצוני שהשתלטו על שטחים נרחבים בעירק ובכורדיסטן. אנשי ארגון הסהר האדום סייעו לאלפי הפליטים, בהם נשים, ילדים וטף, באמצעות אספקת מזון תינוקות ומוצרי צריכה בסיסיים.

סמוך לגבול עם סוריה השתרכו תורים ארוכים של כלי רכב של הנמלטים. רבים מהם הצטופפו על משאיות פתוחות, תחת השמש הקופחת.

בחודש האחרון כבשו פעילי דאעש את העיר סינג'ר, שנחשבת לעיר הולדתם של הכורדים בני הדת היזידית. מאחר ועקרונות הדת נוגדים את האסלאם, אנשיה נדרשו להמיר את דתם בכוח על ידי לוחמי הארגון הסוני הקיצוני. על פי הדיווחים המגיעים מסינג'ר, מי שלא הסכימו להתאסלם נורו למוות - ונשותיהם נלקחו לעבדות. אתמול דווח כי אנשי דאעש הציבו אולטימטום ל-300 משפחות יזידיות בסינג'ר, לפיו עליהן להתאסלם או שיוצאו להורג.

בינתיים, רבבות מתושבי סינג'ר נמלטו להרים הסמוכים לעיר, שם הם נאלצים להתמודד עם רעב כבד ומחסור במים. בשל המצב הקשה, עשרות ילדים ומבוגרים מתו מצימאון ומרעב. במקביל, סיפקו ארה"ב, בריטניה וצרפת סיוע הומניטרי לפליטים.

אלפים נמלטו. מעבר הגבול הסורי (רויטרס)

הארגון הקיצוני שכבש תוך שבועות את צפון עירק

במהלך סוף השבוע האחרון ביצע צבא ארצות הברית שתי תקיפות מן האוויר נגד מטרות הארגון בעיר ארביל בצפון עירק. למזלם של היזידים, המטוסים האמריקנים תקפו כוחות של דאעש שהיו רחוקים כשעת נסיעה ממקום המצאם של הכורדים שנסו על חייהם.

בתחילת חודש יוני האחרון זכה הארגון הסוני, שנחשב לענף נוסף של אל קאעידה, להישג משמעותי לאחר שכבש את העיר מוסול מידי הצבא העירקי. ימים ספורים לאחר מכן דווח כי לוחמי דאעש אף כבשו את העיר תכרית. מאז החל הארגון להתקדם במהירות לעבר סוריה ולעבר הגבול בין עירק לכורדיסטן - תוך כדי שמאות אלפים נסים על חייהם.